Facebook Google+ Twitter

LOGOwanie produktu

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-10-24 20:03

"Zadaniem logo nie jest podobanie się" - takie buńczuczne wypowiedzi znawców tematu o "sprężynce" ujawniają straszliwą prawdę - przerost formy nad treścią wkradł się już wszędzie.

Nadużyciem byłoby stwierdzenie, że sprawa nowego logo Polski rozgrzała opinię publiczną. W oceanie codziennych trosk, radości i rewelacji Marszałka Radosława Sikorskiego – sprężynka przeszła bez większego echa. Fakt, że pieniądze wydane na ten cel pochodzą ze zbiórki nie pomaga i zapewne sprawa umarłaby śmiercią naturalną, gdyby nie jedna acz zasadnicza kwestia – pytanie. Jest to pytanie o tyle ważne i zasadne, co ukazujące całą absurdalność i kuriozalność tej sprawy. Pytanie, które brzmi - po co? W czyim umyśle i z jakiego powodu zalęgła się myśl, potrzeba, by stworzyć nowy symbol kraju, który przecież najbardziej znany na świecie symbol ma - swoje godło. Co kierowało ludźmi, którzy postanowili na nowo kreować coś, co kreowania absolutnie nie wymaga?
Są to jednak sprawy o tyleż drugorzędne, co proste do wytłumaczenia. Jak podaje MSZ:

W 2014 roku obchodzimy trzy rocznice związane z kluczowymi dla Polski historycznymi wydarzeniami: 25-lecie odzyskania niepodległości, 15-lecie wstąpienia do NATO i 10-lecie akcesji do Unii Europejskiej. To dobry czas na podsumowanie dokonań naszego kraju

Wytłumaczenie zrozumiałe i pozornie ucinające dyskusje. Jeśli przyjmiemy, że tak jest, pozostaje nam do rozwiania ostatnia, najbardziej paradoksalna jednak kwestia: czemu zadanie stworzenia nowego logo RP zostało powierzone.. Brytyjczykowi?
Czy pomysłodawcy inspirowali się historykiem Normanem Daviesem, który jako obcokrajowiec mógł spojrzeć na naszą historię z odmiennej perspektywy i w związku z tym popełnił kilka świetnie sprzedających się (i czytających) książek?
Cóż, nadzieja matką głupich. Jeśli jednak nie pisarz - co w takim razie było inspiracją dla pominięcia ogromu polskich twórców, specjalistów, artystów - którzy chyba gorsi nie są? Cena? Cóż, jako laik trudno mi kategorycznie stwierdzić, że polscy specjaliści byliby w stanie stworzyć trzy prawie identyczne projekty za mniej niż milion złotych.
W takim razie czy jedynym atutem Olinsa był fakt, iż był.. obcokrajowcem?

Czyżby z pomysłodawców wyszedł największy narodowy kompleks - kompleks bycia Polakiem?
(Dominik Orlikowski)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.