Facebook Google+ Twitter

Lokalizacje dla elektrowni atomowej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-16 14:14

Żarnowiec - pierwsze miejsce, Warta-Klempicz - drugie, Kopań - trzecie - te miejscowości wygrały ranking najlepszych lokalizacji dla elektrowni jądrowej w naszym kraju.

Zespół ekspertów pod kierunkiem Biura Studiów i Projektów Energetycznych "Energoprojekt-Warszawa" przeanalizował 27 z 28 potencjalnych lokalizacji wskazanych na podstawie: deklaracji marszałków województw, organizacji społecznych, elektrowni oraz analiz wykonanych w latach poprzednich. Polska Grupa Energetyczna do końca tego roku ma wskazać dwie lokalizacje pod przyszłe inwestycje.

Pełnomocnik rządu do spraw energetyki jądrowej i wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska powiedziała, że zainteresowanie Polską jako krajem deklarującym chęć rozwoju energetyki jądrowej jest duże. Zainteresowane są europejskie firmy energetyczne.

Prezes PGE Tomasz Zadroga podkreślił, że przedstawiona analiza dotycząca potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowych jest bardzo ważna dla spółki. Dodał, że dziś jest jeszcze za wcześnie, by je komentować.

Andrzej Patrycy z Energoprojektu powiedział, że opracowanie wykonano zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Agencji Atomistyki. Pod uwagę brano 17 kryteriów: na przykład uwarunkowania geologiczne i tektoniczne, sejsmologiczne, dostępność wody chłodzącej, jak też odległość od centrów miast.

Wicepremier Waldemar Pawlak pytany jak resort chce przekonać społeczności lokalne do elektrowni atomowych odpowiedział, że ministerstwo ma zamiar podjąć działania o charakterze edukacyjnym i informacyjnym. Natomiast główny ciężar będzie spoczywał na inwestorze.

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce może zacząć działać za 10 lat. Szacuje się, że może kosztować ponad 10 miliardów euro.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.