Facebook Google+ Twitter

Lokata z myślą o dziecku? Sprawdź, co proponują banki

  • Źródło: Artykuł sponsorowany
  • Data dodania: 2016-11-30 10:01

Rządowy program Rodzina 500 Plus cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród rodziców. Jeżeli masz dzieci, a przyznanych pieniędzy nie wydajesz, aby częściowo pokryć koszty ich utrzymania, dobrym pomysłem jest ich oszczędzanie z myślą o ich przyszłości.

 / Fot. materiały prasowePod koniec czerwca 2016 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało do wiadomości, że dotychczas w ramach programu Rodzina 500 Plus wypłacono świadczenia w łącznej kwocie 4,1 mld złotych. Zasady przyznawania środków beneficjentom są bardzo przejrzyste. Obowiązuje kryterium dochodowe w przypadku, gdy rodzina chce otrzymywać świadczenie na pierwsze dziecko (wówczas dochód na członka rodziny nie może przekroczyć 800 zł lub 1 200 zł, jeżeli w rodzinie wychowuje się dziecko niepełnosprawne). W przypadku drugich i kolejnych dzieci kryterium dochodowe nie obowiązuje – prawo do świadczenia mają dzieci, które nie ukończyły 18 lat.

Jeżeli dopełniłeś wszelkich formalności, a twoja rodzina otrzymała pieniądze z uruchomionego programu Rodzina 500 Plus, możesz zastanawiać się, czy nie zaoszczędzić ich z myślą o przyszłości. Pomysł ten wydaje się o tyle ciekawy, że banki w stałej ofercie mają sporą liczbę produktów oszczędnościowych. Poza rachunkami, warto zainteresować się ofertą lokat bankowych.

Lokata czy rachunek oszczędnościowy?

Jeżeli wcześniej nie interesowałeś się produktami oszczędnościowymi, musisz zdawać sobie sprawę z różnicy między lokatami a rachunkami oszczędnościowymi. To wciąż dwa najpopularniejsze produkty oszczędnościowe, które pozwalają pomnożyć odłożone pieniądze. Czy różnica między nimi jest duża? Czym różni się lokata bankowa od rachunku oszczędnościowego?

Zakładając rachunek oszczędnościowy, masz ciągły dostęp do pieniędzy – w każdym momencie możesz przelać dowolną kwotę na wskazany rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy, i to bez obawy o utratę wypracowanych już odsetek. Jeżeli chodzi o lokatę, to takie działanie również jest możliwe, ale wiąże się z zerwaniem podpisanej umowy i utratą wypracowanych środków (kapitał zostaje nietknięty, chyba, że postanowienia umowy mówią inaczej). Umowę lokaty podpisuje się na pewien okres np. 6 miesięcy. Po upływie okresu wskazanego w umowie, bank jest zobowiązany wypłacić klientowi zdeponowane przez niego środki wraz z odsetkami.

Jesteś pewien, że pieniądze z programu Rodzina 500 Plus nie będą potrzebne twojej rodzinie? W takim razie lepszym rozwiązaniem niż podpisanie umowy o prowadzenie rachunku oszczędnościowego będzie założenie lokaty bankowej, bo oprocentowanie takich jest wyższe niż wspomnianych rachunków. W zależności od tego, jaką lokatę wybierzesz, będziesz mógł ją cyklicznie odnawiać np. co miesiąc.

Jaką lokatę wybrać?

Na polskim rynku działa całkiem spora liczba banków, dlatego też masz spory wybór, jeżeli chodzi o wybór lokaty. Główna różnica sprowadza się oczywiście do wysokości oprocentowania. Musisz wiedzieć, że lokata dla nowych klientów najczęściej jest oferowana z wyższym oprocentowaniem – banki chcą w ten sposób przyciągnąć zainteresowanych. Jeżeli korzystasz już z produktów bankowych w wybranym banku (np. rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego), to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapoznać się z ofertami pozostałych podmiotów działających na rynku – w ten sposób możesz jedynie zyskać. W zakresie lokaty bankowej wcale nie musisz korzystać z usług banku, w którym posiadasz rachunek ROR.

Lokata bankowa może być terminowa lub bezterminowa. Aktualnie większość banków ma w ofercie lokaty terminowe. Decydując się na taką, możesz założyć lokatę np. na miesiąc, 3 miesiące lub pół roku. Ponieważ środki z programu Rodzina 500 Plus są wypłacane cyklicznie (co miesiąc), najlepszym rozwiązaniem wydaje się być lokata miesięczna z możliwością jej regularnego odnawiania. Wówczas z miesiąca na miesiąc kapitał, od którego będą rosnąć odsetki, będzie coraz wyższy.

Zanim założysz lokatę, sprawdź ranking

Dotychczas lokaty bankowe były dostępne w ofercie wszystkich banków i w tej kwestii nic się nie zmieniło. W momencie uruchomienia programu Rodzina 500 Plus, banki odnotowały wzrost zainteresowania produktami oszczędnościowymi. To wynik tego, że część rodzin nie zużywa otrzymanych środków, aby zaspokoić potrzeby rodziny, myśląc jednocześnie o ich odłożeniu i pomnożeniu. Jeżeli również ty zdecydowałeś się na takie rozwiązanie, to zanim podpiszesz umowę, powinieneś zerknąć na rankingi lokat bankowych. Takie są publikowane na wielu stronach tematycznie związanych z produktami bankowymi i inwestowaniem. Dlaczego warto zapoznać się z takimi zestawieniami?

Oferty banków różnią się szczegółami, a przede wszystkim wysokością oprocentowania. Jako osoba zainteresowana założeniem lokaty, powinieneś wybrać najlepszą dla ciebie ofertę. Aby jednak nie odwiedzać po kolei każdego banku, dopytując o lokaty, lepiej zrobisz, zaglądając do aktualnego rankingu takich produktów. W ten sposób dowiesz się, które banki przygotowały najciekawsze oferty. To najlepszy sposób, aby zaoszczędzić czas i jednocześnie wybrać najlepszy produkt oszczędnościowy dostępny w aktualnej ofercie banków

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.