Facebook Google+ Twitter

Łomża. Marsz pamięci Żołnierzy Wyklętych za nami!

„Żołnierze wyklęci, dziś Łomża o was pamięta” – to i inne hasła były skandowane podczas marszu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który odbył się w Łomży już 4 raz.

ul. Dworna / Fot. P. DąbrowskiOrganizatorzy łomżyńskich obchodów tego Dnia Pamięci to Urząd Miejski w Łomży i Łomżyński Klub Myśli Patriotycznej. W program uroczystości wpisały się takie punkty, jak m. in. złożenie kwiatów przed pomnikiem Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939-1956, cienie wspomnień o Żołnierzach Wyklętych w III LO, msza święta w łomżyńskiej katedrze i marsz pamięci, do którego odnosi się artykuł. Uroczystościom towarzyszył m. in. pokaz filmu Bogdana Bazydło „Bez przebaczenia” oraz wykład historyczny i Bieg Wilczym Tropem Fort III-Piątnica.

Marsz Pamięci rozpoczął się przed Katedrą Łomżyńską, gdzie na elewacji sąsiedniego budynku wyświetlano informacje o wyklętych bohaterach. Następnie po godz. 19.00. marsz przeszedł niektórymi ulicami miasta, w tym ul. Sadową, Dworną Sienkiewicza, Polową i zakończył się przy pomniku zlokalizowanym na ul. Nowej.

– Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych mamy okazję świętować już od 2011 roku. – mówi Damian Getek z Klubu Myśli Patriotycznej – My jako ŁKMP od 2013 roku rozpoczęliśmy obchodzenie tego święta.

Podczas Marszu były skandowane takie hasła, jak np. „Narodowe Siły Zbrojne NSZ”, „Armia Krajowa, niech żyje Armia Krajowa”, „Precz z Komuną”, „Bóg, Honor i Ojczyzna”, „A na drzewach zamiast liści, będą wisieć komuniści” i inne.

Ruch, który prowadzi Damian Getek może się pochwalić tym, że Dariusz Syrnicki, członek został odznaczony orderem przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

– Okazuje się, że to wcale nie trzeba błyszczeć gdzieś w mediach ogólnopolskich, żeby zostać wyróżnionym takim bardzo wysokim odznaczeniem – mówi Dariusz Synicki – Nie ukrywam, jestem zaskoczony z tym wyróżnieniem i nie ukrywam, że nie jestem pewien, czy zasługuję na nie.

Na koniec uroczystości Karol Cuch – pracownik Urzędu Miasta, odczytał Apel Poległych, po czym odśpiewano hymn, któremu towarzyszyło odpalenie rac. Wydarzenie, w którym wzięło udział ok. 300 osób (mniej niż rok temu) przebiegło bez żadnych zakłóceń.

Zdjęcia: foto.pdabrowski.art.pl
Video z Apelu Poległych: https://www.youtube.com/watch?v=H3LdNqsgCxE

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.