Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łomża. Marsz pamięci Żołnierzy Wyklętych za nami!

Redakcja
ul. Dworna
ul. Dworna
„Żołnierze wyklęci, dziś Łomża o was pamięta” – to i inne hasła były skandowane podczas marszu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który odbył się w Łomży już 4 raz.

Organizatorzy łomżyńskich obchodów tego Dnia Pamięci to Urząd Miejski w Łomży i Łomżyński Klub Myśli Patriotycznej. W program uroczystości wpisały się takie punkty, jak m. in. złożenie kwiatów przed pomnikiem Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939-1956, cienie wspomnień o Żołnierzach Wyklętych w III LO, msza święta w łomżyńskiej katedrze i marsz pamięci, do którego odnosi się artykuł. Uroczystościom towarzyszył m. in. pokaz filmu Bogdana Bazydło „Bez przebaczenia” oraz wykład historyczny i Bieg Wilczym Tropem Fort III-Piątnica.

Marsz Pamięci rozpoczął się przed Katedrą Łomżyńską, gdzie na elewacji sąsiedniego budynku wyświetlano informacje o wyklętych bohaterach. Następnie po godz. 19.00. marsz przeszedł niektórymi ulicami miasta, w tym ul. Sadową, Dworną Sienkiewicza, Polową i zakończył się przy pomniku zlokalizowanym na ul. Nowej.

– Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych mamy okazję świętować już od 2011 roku. – mówi Damian Getek z Klubu Myśli Patriotycznej – My jako ŁKMP od 2013 roku rozpoczęliśmy obchodzenie tego święta.

Podczas Marszu były skandowane takie hasła, jak np. „Narodowe Siły Zbrojne NSZ”, „Armia Krajowa, niech żyje Armia Krajowa”, „Precz z Komuną”, „Bóg, Honor i Ojczyzna”, „A na drzewach zamiast liści, będą wisieć komuniści” i inne.

Ruch, który prowadzi Damian Getek może się pochwalić tym, że Dariusz Syrnicki, członek został odznaczony orderem przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

– Okazuje się, że to wcale nie trzeba błyszczeć gdzieś w mediach ogólnopolskich, żeby zostać wyróżnionym takim bardzo wysokim odznaczeniem – mówi Dariusz Synicki – Nie ukrywam, jestem zaskoczony z tym wyróżnieniem i nie ukrywam, że nie jestem pewien, czy zasługuję na nie.

Na koniec uroczystości Karol Cuch – pracownik Urzędu Miasta, odczytał Apel Poległych, po czym odśpiewano hymn, któremu towarzyszyło odpalenie rac. Wydarzenie, w którym wzięło udział ok. 300 osób (mniej niż rok temu) przebiegło bez żadnych zakłóceń.

Zdjęcia: foto.pdabrowski.art.pl
Video z Apelu Poległych: https://www.youtube.com/watch?v=H3LdNqsgCxE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto