Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łomża. Odbyło się pierwsze w tym mieście święto Komunikacji Miejs

Redakcja
Ewelina Tomaszczyk podczas wykonywania piosenki
Ewelina Tomaszczyk podczas wykonywania piosenki
Dnia 17 czerwca 2016 roku, zajezdnia MPK przy ul. Spokojnej 9 w Łomży zamienił się w miejsce pikniku urodzinowego. Tego dnia łomżyńska komunikacja miejska ukończyła 47 lat.

Z tej okazji Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Zakład Budżetowy w Łomży z Januszem Nowakowskim na czele zorganizowało festyn mający na celu między innymi integrację sąsiadów tych bliższych (np. z ulicy Spokojnej jak i całego miasta) oraz dalszych tj. Ostrołęka, z której elektrycznym autobusem przyjechali pracownicy Miejskiego Zakładu Komunikacji, Bydgoszcz, z którego firma Elprzym przywiozła pokazowy przystanek, korzystający z odnawialnych źródeł energii czy Białystok, z którego przyjechały 2 autobusy: "Thomson School bus" z Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego i Autosan H9-35, już na żółtych, zabytkowych tablicach z tamtejszego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej (BI 38C).

Jako ciekawostkę, warto nadmienić iż wspomniany Autosan w latach 1993-2014, pod numerem bocznym 170 (rej.: LMG 2751) należał do Łomży. Wóz posiada 6,5 litrowy silnik Andoria 6CT107/A3 i manualną, pięciostopniową skrzynię biegów. Model ten był wyprodukowany w ilości 8709 sztuk i posiada ogółem 70 miejsc. Autobus ten został przekazany dla Klubu 12.11.2014 roku przez ówczesnego prezydenta Łomży, Mieczysława Czerniawskiego.

Na początku głos zabrał dyrektor MPK, Janusz Nowakowski, po którym swoje przemówienie wygłosił Prezydent Mariusz Chrzanowski:

- Spotykamy się na święcie komunikacji miejskiej. Jest mi niezmiernie miło uczestniczyć w tym szczególnym wydarzeniu. - mówi Prezydent Miasta Łomża - Komunikacja miejska od dziesięcioleci jest bowiem bardzo ważnym elementem naszego miasta.

Następnie swoje słowa skierowała Poseł Bernadeta Krynicka.

- Panie dyrektorze, proszę przyjąć serdeczne gratulacje z okazji 47. lecia powstania komunikacji miejskiej w Łomży oraz słowa podziękowania za trud i zaangażowanie włożone w rozwój przedsiębiorstwa, za Pana kreatywność, wprowadzone innowacje i profesjonalizm. - mówi posłanka - Gratuluję podjęcia inicjatywy organizacji pierwszego w naszym mieście święta komunikacji miejskiej.

Catering przygotowały łomżyńskie szkoły, natomiast oprawą artystyczną wydarzenia zajął się Klub Poetycko-Recytatorski Carpe Diem pod opieką Katarzyny Kuklińskiej, a w szczególności: Angelika Przychodzień, Ewelina Tomaszczyk, Natalia Banach, Ania Koleszuk, Michał Karwowski i Marcin Szpada oraz Pani Sylwia Kraszewska, której pasją od dzieciństwa jest taniec, a od 4 lat uczy dzieci tańców. Pani Sylwia prowadzi szkołę tańca Edu Dance dla najmłodszych.

- ,,Pierwsze Łomżyńskie Święto Komunikacji Miejskiej'' bardzo mi się podobało. Mimo że, miałam lekką tremę przed wystąpieniem, udało mi się pokonać lęk i wejść na scenę. - mówi Angelika z Klubu Carpe Diem - Cieszę się, że miałam okazję tam wystąpić. Impreza była udana. Szkoda tylko, że pogoda nam się zepsuła.

W międzyczasie odbyły się zawody pomiędzy drużynami: MZK w Ostrołęce, PKS w Łomży oraz MPK w Łomży. Oceniane były takie dyscypliny, jak przeciąganie autobusu na czas (do tego został wykorzystany elektryczny autobus sąsiadów z Ostrołęki), toczenie opony czy slalom autobusem z piłeczką na talerzy (wykorzystano łomżyńskiego "szaraka" Volvo). Wcześniej odbyła się również próba pobicia rekordu napełnienia autobusu. Rekord Polski - 246 osób, Łomży - 226. Tym razem do autobusu weszło "tylko" 128 osób, więc rekord nie został pobity. Odbyło się także wręczenie nagród "Przyjaciela Komunikacji Miejskiej" oraz dla najdłużej pracujących ludzi w Przedsiębiorstwie. Nagrody wręczał włodarz miasta, wraz z dyrektorem MPK, który planuje zakup kilku małych autobusów elektrycznych.

Można było także zobaczyć skonstruowany w łomżyńskim MPK rower będącym odnawialnym źródłem energii, wystawę zabytkowych pojazdów, takich jak Trabant, mały Fiat, duży Fiat i inne oraz pokazy makijażu, a także można było zrobić sobie 3 pamiątkowe zdjęcia za pomocą foto budki z Ostrowi Mazowieckiej.

W evencie uczestniczyli między innymi: przedszkolaki, uczniowie łomżyńskich szkół, Grupa Ratownicza Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie Nadzieja, Komenda Miejska Policji w Łomży, PWSIP wraz ze swoim stoiskiem z robotami oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który użyczył sceny na kółkach oraz placu zabaw. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Łomży, Mariusz Chrzanowski.

Tekst: Paweł Stanisław Dąbrowski
Korekta: Ewelina Tomaszczyk
Zdjęcia: Ewelina Tomaszczyk, Paweł Dąbrowski

Na blogu pod tym adresem znajduje się relacja wzbogacona o nagrania video z festynu, natomiast tutaj znajdują się zdjęcia.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto