30993 miejsce

Londyn 2012. Konrad Czerniak wystąpi w finale 100 m "delfinem"

Czwartkowe zmagania pływaków podczas XXX Letnich Igrzysk Olimpijskich przyniosły cztery rozstrzygnięcia. Ponadto w eliminacjach i półfinale startował Konrad Czerniak, który awansował do piątkowego finału wyścigu na 100 m stylem motylkowym.

/ Fot. Max T-M, licencja CC BY 2.0W szóstym dniu Igrzysk XXX Olimpiady przeprowadzono na pływalni "London Aquatics Centre" m.in. eliminacje i półfinały wyścigu na dystansie 100 m stylem motylkowym oraz cztery finały: 200 m stylem grzbietowym mężczyzn, 200 m stylem zmiennym mężczyzn, 200 m stylem klasycznym kobiet i 100 m stylem dowolnym kobiet. W dwóch pierwszych wymienionych wyścigach wystąpili Polacy.

Do półfinału wyścigu na dystansie 100 m "delfinem" zakwalifikował się jedyny startujący w tej konkurencji Polak - Konrad Czerniak. Podopieczny Bartosza Kizierowskiego rozpoczął swój wyścig wolniej niż można było się tego spodziewać i na nawrocie był piąty. W drugiej części dystansu jednak znacznie przyspieszył i ostatecznie zajął drugie miejsce, przegrywając tylko z najszybszym w całej stawce Chadem le Closem z RPA.

Szybszy czas od polskiego wicemistrza świata z 2011 roku w chińskim Szanghaju mieli jeszcze delfiniści płynący w drugim półfinale - olimpijczyk wszech czasów, tj. Amerykanin Michael Phelps, i Serb Milorad Cavić. Tym samym nasz reprezentant został sklasyfikowany w eliminacjach na czwartej pozycji.

W półfinale Polak świetnie wystartował i dzięki temu po 50 m był trzeci, wyprzedzając m.in. wspomnianego Phelpsa, który chwilę wcześniej płynął w finale 200 m stylem zmiennym. Mimo tego Amerykanin znacznie przyspieszył po nawrocie i wygrał wyścig. Polak natomiast popłynął nieco wolniej drugą długość basenu niż w porannych kwalifikacjach, ale i tak zajął trzecie miejsce w swojej serii.