Londyn 2012. Paweł Korzeniowski wystąpi w finale 200 m "motylem"!

Poniedziałkowe zmagania pływaków podczas XXX Letnich Igrzysk Olimpijskich przyniosły cztery rozstrzygnięcia. Ponadto startowało dwóch Polaków. Jeden odpadł w eliminacjach, a drugi awansował do finału.

/ Fot. The Wolf, licencja CC BY 2.0Podczas trzeciego dnia XXX Letnich Igrzysk Olimpijskich przeprowadzono na pływalni "London Aquatics Centre" m.in. eliminacje i półfinały wyścigu na 200 m stylem motylkowym mężczyzn z udziałem dwóch Polaków oraz cztery finały bez udziału naszych reprezentantów: 200 m stylem dowolnym mężczyzn, 100 m stylem grzbietowym kobiet i mężczyzn, 100 m stylem klasycznym kobiet. W jednym z nich został pobity rekord olimpijski.

Do półfinału wyścigu na 200 metrów "motylem" spośród polskich pływaków zakwalifikował się tylko Paweł Korzeniowski. Nasz mistrz świata na tym dystansie z 2005 roku i wicemistrz z 2009 roku, a także trzykrotny mistrz Europy zajął w kwalifikacjach jedenaste miejsce, uzyskując wynik 1.56,09 min. Sztuka ta natomiast nie udała się sklasyfikowanemu na dziewiętnastej pozycji, z czasem 1.57,07 min, Marcinowi Cieślakowi.

W półfinałowym wyścigu "Korzeń" przez cały dystans trzymał się za czołowymi pływakami, aby na ostatnich 50 m pokazać swój wspaniały finisz. Od naszego sportowca szybsi okazali się tylko multimedalista olimpijski z USA - Michael Phelps i Dinko Jukić z Austrii. Polak uzyskał rezultat 1.55,04 min, który dał mu siódme miejsce w półfinale i tym samym zapewnił trzeci raz z rzędu udział w finale olimpijskim.

Najlepszy czas półfinałów uzyskał Japończyk Takeshi Matsuda (1.54,25 min). Do finału awansował również wspomniany wcześniej Michael Phelps, sklasyfikowany na czwartym miejscu. Amerykanin powalczy zatem we wtorek około godz. 20:47 o swój osiemnasty medal olimpijski. Jeśli mu się powiedzie, wyrówna rekord rosyjskiej gimnastyczki Łarysy Łatyniny, która w latach 1956-1964 wywalczyła osiemnaście olimpijskich krążków.

Jednak najbardziej oczekiwanymi poniedziałkowymi konkurencjami były finały. Mistrzem olimpijskim na 200 m stylem dowolnym został fenomenalny w Londynie Francuz Yannick Agnel, za którego plecami, z tym samym czasem, finiszowali Koreańczyk Taehwan Park i Chińczyk Yang Sun. Natomiast nie lada sensacją było znalezienie się poza podium wielkiego faworyta, Amerykanina Ryana Lochte'ego.