Facebook Google+ Twitter

Londyn 2012. Polska reprezentacja w statystyce. Nie jest tak źle!

Być może nie jesteśmy w pełni zadowoleni z osiągnięć polskiej ekipy na igrzyskach w Londynie, ale patrząc na te 9 medali od strony czysto statystycznej należy stwierdzić, iż jest to wynik dobry.

Sonda

Jak oceniasz występ Polaków na igrzyskach?

 / Fot. PAP/Bartłomiej ZborowskiOrganizatorzy igrzysk olimpijskich w Londynie prezentują oficjalny ranking reprezentacji narodowych uwzględniający liczbę zdobytych złotych, srebrnych i brązowych medali. W chwili obecnej Polska plasuje się w tym rankingu na 26. pozycji z 9 medalami. Czasami tworzy się alternatywne rankingi przeliczając liczbę zdobytych medali na liczbę mieszkańców danego kraju lub na osiągnięte PKB. Ciekawym, choć rzadkim spojrzeniem na osiągnięcia danej reprezentacji jest przeliczenie ich na liczebność reprezentacji. Logiczne - im więcej sportowców pojedzie na igrzyska, tym więcej medali powinni przywieźć. Można w ten sposób oszacować "efektywność" danej reprezentacji.

W igrzyskach olimpijskich w Londynie bierze udział około 10,9 tys. sportowców z 204 reprezentacji narodowych z całego świata. Do wzięcia są 302 medale, a więc średnio jeden medal przypada na co 36. sportowca. Jeśli więc w reprezentacji jakiegoś kraju jeden medal przypada na co 60. sportowca, można powiedzieć, że reprezentacja spisuje się źle, jeśli na co 8. reprezentacja jest znakomita. Przyjrzyjmy się więc tej statystyce. Dane przytoczone w tekście są na godz. 21 z 9 sierpnia. Dane w wizualizacji są uzupełniane 2 razy dziennie.

Poniższa wizualizacja wymaga zainstalowania wtyczki Adobe Flash

Wizualizację w pełnym rozmiarze można obejrzeć tutaj.

Najlepszy współczynnik osiągnęła jak do tej pory skromna 4-osobowa reprezentacja Botswany (jeden medal). Prawdziwymi mistrzami są jednak w tej klasyfikacji Chińczycy, którzy słyną z dyscypliny i morderczych treningów zaczynających się już w wieku wczesnodziecięcym. Jeden na 4,7 sportowca z ich reprezentacji (371 osób) przywozi medal. Rewelacyjną ekipę mają również Stany Zjednoczone - tutaj jeden medal przypada na 6,4 sportowca. Z innych dużych i mocnych reprezentacji należy wymienić Rosję i Japonię.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Słuszna uwaga! Popełniłem błąd. W rzeczywistości rozdano 962 medale (dużo było zdublowanych brązowych), a więc średnia wynosi 1 medal na co 11,3. sportowca. Polska z wynikiem 21,7 wypada grubo poniżej średniej. Czyli jest źle, a nie dobrze. Przeredaguję ten tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mpe
  • mpe
  • 13.08.2012 12:06

Droga Redakcjo! Stwierdzenie, że w Londynie były do rozdania 302 medale mija się z prawdą. W rzeczywistości były do rozdania 302 komplety medali. Każdy komplet to oczywiście trzy medale. Do rozdania było zatem 906 medali, nie licząc dyscyplin choćby takich jak zapasy, gdzie przyznaje się dwa brązowe medale, czyli ogólnie wychodzą 4 medale na jedną kategorię wagową w zapasach. Biorąc jednak tylko pod uwagę 906 medali, wychodzi nam, że średnio co 12 sportowiec otrzymał medal olimpijski, a nie jak przedstawione to było w artykule, co 36 sportowiec uczestniczący w igrzyskach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.