Facebook Google+ Twitter

Londyn: Borys Bierezowski wygrał proces o zniesławienie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-10 15:25

Rosyjski oligarcha-emigrant Borys Bierezowski wygrał w Londynie proces o zniesławienie przeciwko rosyjskiej telewizji państwowej RTR. Sąd przyznał mu 150 tysięcy funtów odszkodowania.

Proces dotyczył programu telewizji RTR, w którym zarzucano Bierezowskiemu, że to on ponad 3 lata temu zlecił zabójstwo innego emigracyjnego dysydenta, Aleksandra Litwinienki. Litwinienko zmarł w Londynie zatruty radioaktywnym polonem i wszystkie tropy brytyjskich dochodzeń prowadzą do Rosji. Bierezowski dowiódł w sądzie, że zarzuty RTR były polityczną intrygą. Przypomniał, że Litwinienko jeszcze jako oficer FSB dwukrotnie uratował mu życie. On sam z kolei ułatwił jego rodzinie start po ucieczce na Zachód. Łączyła ich osobista przyjaźń i wrogość wobec Władimira Putina i władz w Moskwie.

Borys Bierezowski, na którym ciążą wydane w Rosji wyroki 6 i 13 lat więzienia, twierdził w sądzie, że program RTR miał go skompromitować jako kryminalistę i pozbawić azylu politycznego w Wielkiej Brytanii. Telewizja RTR uznała, że proces w Londynie nie gwarantował bezstronności, dlatego nie wysłała swojego przedstawiciela.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.