Facebook Google+ Twitter

Londyn: Podwyżki cen alkoholu zmniejszą plagę pijaństwa?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-18 08:54

W Wielkiej Brytaniii komisja parlamentarna spraw wewnętrznych wezwała do wprowadzenia regulowanych cen alkoholu - ustalonych na wysokim poziomie, by ukrócić plagę pijaństwa.

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez dziennikarza BBC Marka Eastona, w większości państw Unii wysokie ceny alkoholu przekładają się na niższe spożycie.

Najniższe ceny są w Niemczech, Austrii, Czechach i Hiszpanii - i w tych krajach spożycie jest najwyższe. W grupie pijących na umór znaleźli się jednak również Irlandczycy, choć ceny alkoholu są w Irlandii bardzo wysokie. Polacy wypadli w tym zestawieniu zaskakująco pozytywnie - są równie wstrzemięźliwi co Skandynawowie, mimo że alkohol jest w Polsce dużo tańszy.

W Wielkiej Brytanii sytuacja jest dość skomplikowana. Spożycie alkoholu na głowę rośnie od lat, mimo że ceny należą do najwyższych w Unii.

Tymczasem według badań „British Medical Journal" wynika, że choć akcyza i ceny akoholu stale rosną, to w stosunku do siły nabywczej Brytyjczyków są coraz niższe. Coraz więcej piją też nieletni, choć pod tym względem Wielką Brytanię przebijają Niemcy Holandia i Irlandia. Natomiast wśród innych narodów pijących jak smoki - Francuzów, Włochów i Belgów - nieletni hołdują niemal całkowitej abstynencji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

W Wielkiej Brytanii bary i browary pomimo relatywnie niskich cen alkoholu niestety nie mają się najlepiej. Media i producenci podają, że sprzedaż alkoholu znacznie spadła, odkąd gospodarka brytyjska wpadła w sidła recesji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.