Facebook Google+ Twitter

Londyn. Przestępcy rozsypali prochy Freuda

Nieostrożny złodziej grasował w londyńskim krematorium. Ojciec psychoanalizy, Zygmunt Freud i jego żona Martha Bernays stali się ofiarami post mortem. Antyczną urnę w której spoczywały prochy małżonków znaleziono rozbitą.

Zygmunt Freud (1856-1939), austriacki neurolog i psychiatra, ojciec psychoanalizy, ofiara nieszczęsnego wypadku i napaści post mortem. Wikipedia; licencja: public domain. / Fot. Max HalberstadtKrematorium Golders Green w północnym Londynie wyjawiło mroczną tajemnicę tegorocznej nocy sylwestrowej. Zacny obiekt stał się celem złoczyńców.

Personel placówki dokonał przykrego odkrycia skorup walających się na podłodze jednej z sal. Była to antyczna urna. Jej wiek datowano na 300 r. p.n.e. W 1939r. stała się miejscem pochówku Zygmunta Freuda. Austriacki neurolog i psychiatra znalazł był w Londynie drugi dom. Po śmierci nie rozstał się z nim również. W 1951r. dołączyła do niego żona. Martha Bernays dzieliła z małżonkiem urnę w niezmąconym spokoju, aż do feralnej nocy z 31 grudnia 2013r na 1 stycznia 2014r.

Urna była podarunkiem od jednej z arystokratycznych pacjentek. Stała się nie mniejszą ozdobą gabinetu, aniżeli słynna kozetka doktora. Obdarowany został przez księżną Marię Bonaparte, która również zajmowała się psychoanalizą. Pomogła Zygmuntowi Freudowi uciec z Wiednia w 1938r. przed nazistowskimi prześladowaniami. Uciekł wraz ze swoją rodziną. Zatrzymał się w Londynie, który był dla niego świątynią.

Ozdobne naczynie to krater z południa Włoch. Kolonie w tej części Italii już w starożytności nazywano Wielką Grecją. Ceramika zdobna w wyobrażenie wizerunku Dionizosa, greckiego boga wina, ekstazy, szaleństwa, upojnej zabawy. Przedstawiony w towarzystwie menad z jego orszaku.

Detektyw Daniel Candler nazwał wtargnięcie intruzów "aktem godnym pogardy." Nadmienił: "Nawet przy pominięciu wartości finansowej tej nieocenionej urny i znaczenia historycznego dla zainteresowanych, to fakt, że ktoś postanowił zabrać obiekt wiedząc, że zawiera szczątki ludzkie wydaje się nieprawdopodobne."

Pomniejsze wypadki losowe przydarzyły się urnie już wcześniej kilkakrotnie. Teraz umieszczono ją przezornie w bezpiecznym miejscu. Golders Urna z prochami Zygmunta Freuda i jego małżonki; Golders Green Crematorium, Londyn, Wielka Brytania; wikipedia; licencja: CC3.0 / Fot. JHvWGreen szczyci się ekskluzywnym towarzystwem. Swoją obecność zaznaczają pośmiertnie diatanaty takich sław jak twórca Drakuli, Bram Stoker, balerina Anna Pawłowa, rockman Marc Bolan (T.Rex), premier Neville Chamberlain, czy słynny z "Różowej pantery" aktor Peter Sellers. Kilka tygodni temu pożegnał tutaj świat Ronnie Biggs, mózg głośnego napadu na pociąg pocztowy.

Londyńska policja prosi o pomoc każdego kto może wnieść jakąś informację w rzeczonej sprawie. Wystarczy zatelefonować pod numer: DC Candler - (+44) 020 8733 4525
lub Crimestoppers - (+44) 0800 555 111. Nie obiecuję, że są to darmowe połączenia lub coś podobnego.

źródło: Guardian

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.