Facebook Google+ Twitter

Londyn: Rwanda we Wspólnocie Narodów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-29 21:17

Podczas szczytu w Trynidadzie Brytyjska Wspólnota Narodów przyjęła do swego grona Ruandę. Jest to już drugie po Mozambiku państwo afrykańskie przyjęte do Wspólnoty, mimo braku historycznych związków z Imperium Brytyjskim.


Przyjmując Ruandę - byłą kolonie niemiecką, a potem belgijską -Commonwealth podkreślał jej dobrą - jak na Afrykę - reputację pod względem korupcji i sprawności administracji państwowej. Pewne zastrzeżenia budziły tylko stan przestrzegania praw człowieka i mieszanie się Ruandy w wojnę domową w Demokratycznej Republice Konga.

Według obserwatorów, głównym motywem przystąpienia Ruandy do Wspólnoty Brytyjskiej jest chęć zerwania jej tradycyjnie bliskich związków z Francją. Po masakrze 800 tysięcy Tutsich w 1994 roku, nowy rząd Ruandy zarzucił Francji współodpowiedzialność za ludobójstwo.

Przed rokiem Ruanda wysunęła wręcz zarzuty podżegania do masakry wobec niektórych francuskich polityków - w tym nieżyjącego prezydenta Francois Mitterranda.

Ruanda postanowiła wprawdzie ostatnio przywrócić zerwane stosunki dyplomatyczne z Paryżem, ale przyjęła angielski jako język oficjalny rezygnując z francuskiego, co wskazuje dobitnie, że traktuje zerwanie z Francją jako ostateczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.