Facebook Google+ Twitter

Londyński Tower Bridge

Tower Bridge to jeden z symboli Londynu. Rozpoznają go nawet ci, którzy nigdy w Londynie nie byli. Co roku podziwiany przez miliony turystów, zachwyca swoimi potężnymi neogotyckimi wieżami i oryginalnością.

Tower Bridge fot/Jacek TomaszewskiMost usytuowany  jest w pobliżu twierdzy  Tower of London, a historia jego zaczęła się w 1872 r. kiedy to parlament angielski  zdecydował o budowie nowego mostu nad Tamizą. Mimo  sprzeciwu zarządcy zamku Tower of London  ustawa została przyjęta  pod pewnym warunkiem, że most będzie harmonizował wyglądem ze stylem zamku. Wykonanie planów zlecono Horacemu Jonesowi - architektowi miejskiemu, który przygotował projekt neogotyckiego mostu zwodzonego. Projekt, jak na owe czasy, był bardzo nowatorski i oryginalny, a pomysł  zrodził się podczas podróży po Holandii gdzie Jones obserwował wiele małych mostów zwodzonych.


 

Wrota Londynu

 


Najbardziej charakterystycznymi elementami mostu są dwie wieże  neogotyckie połączone dwiema kładkami dla pieszych na wysokości ponad 40 metrów nad wodą. Rozpościera się za nich przepiękny widok na Londyn, środkową cześć wypełniają podnoszone 1200-tonowe przęsła, które w niespełna minutę podnoszą się, by pozwolić przepłynąć statkom, żaglowcom, czy  holownikom w górę bądź w dół rzeki.

Na początku ruchome przęsła były podnoszone przez układy hydrauliczne, które napędzały  kotły parowe. Dziś zastąpiły je silniki elektryczne.

 

Kto chce się więcej dowiedzieć wystarczy wjechać windą wieży północnej na najwyższe piętro do muzeum. Tam, dzięki ruchomemu modelowi,   można zrozumieć skomplikowane działanie mechanizmów mostu i nie tylko. Będąc w Londynie warto zobaczyć z bliska to dzieło inżynierskiej budowli.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+ Fajny tekst.
Mam koleżankę, która namiętnie fotografuje ten most i mnie obdarowała nocnym zdjeciem T.B.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.