Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11219 miejsce

Londyńskim metrem na koszt sąsiada lub teściowej

Nicolas Tadeusz Courtois, Polak - wykładowca na University College London, złamał (wespół z Karstenem Nohlem i Sean'em O'Neil'em) kod używany przez system informatyczny MiFare Classic RFID wykorzystywany do uiszczania opłat za podróż (contactless travel payment) stosowany m.in. w londyńskim metrze.

Zdjęcie autora. / Fot. http://www.nicolascourtois.me.uk/Courtois jest przekonany o wyjątkowości swojego odkrycia. Jak twierdzi: - To wyjątkowe wydarzenie naukowe, zdarza sie raz na 20 lat.

Naukowcy złamali szyfr chroniący dane zapisane na karcie umożliwiającej podróżowanie londyńskim metrem. Jak komentuje dla Wiadomości24.pl Courtois, odkrycie pozwala: - (...) na zrobienie kopii (sklonowanie) czjejś karty Oyster (karty upoważniającej do korzystania z metra - przyp. red.), i na jazdę za darmo, na koszt sąsiada
lub teściowej.

Na szczęście dla Brytyjczyków, londyńskie metro nie gromadzi na kartach Oyster danych osobowych. - Z tego co wiemy ta karta takich danych nie posiada, one są w centralnych bazach danych - komentuje nasz rodak. Prawdziwy problem według Courtois'a tkwi jednak gdzie indziej: - Skandal polega na tym że jest miliard tego typu chipów na świecie, używane do kontroli dostępu nie tylko do metra i autobusów, ale budynków wojskowych, ambasad, ministerstw czy znanych firm.

Czy te instytucje mogą sobie pozwolić na niebezpieczeństwo wizyty niepożądanych gości?

Więcej na ten temat można przeczytać na stronach:
http://ipsec.pl/kryptografia/2008/ataki-algebraiczne-na-mifare.html
http://www.heise.de/english/newsticker/news/106768
Artykuł po holendersku
Artykuł po holendersku
strona www autora


Kim jest Nicolas Tadeusz Courtois?

Urodził się 14 listopada 1971, w Lęborku. Kryptolog, filozof, reżyser, reżyser, ornitolog i magik amator. Nicolas Courtois, zdaje się być człowiekiem renesansu. Takim przynajmniej przedstawia go Wikipedia. Studiował w Paryżu, tam też uzyskał doktorat z kryptologii.

Jego nazwisko łączy sie najczęściej z tak zwanym "XSL attack", którą to metodę opracował razem z Josefem Pieprzykiem. Jej istotą jest blokowanie możliwość szyfrowania informacji.

Courtois udziela się na międzynarodowych konferencjach kryptologów. Ma francuskie obywatelstwo, jego rodzice mieszkają w USA, współpracował m.in z polskim Ministerstwem Finansów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

też myślę że porównywanie tego do Enigmy to ruch gruuuubo na wyrost.

W notce biograficznej jest błąd, dwa razy pojawia się słowo "reżyser"

Komentarz został ukrytyrozwiń

'o jejku jejku' - Czesio

zlamal kod zabezpieczajacy karte, tez mi cos - po pierwsze - Londynskie Metro juz dawno ten kod zna, po drugie - nie takie kody juz lamali.

ciekawostka - tak! darmowe metro - jak najbardziej! wiekowe odkrycie? sorry...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.