71709 miejsce

Lorenzo wygrał w Japonii. Dublet zespołu Fiata i Yamahy

Kierowcy teamu Fiat Yamaha zdominowali rywalizację w drugiej tegorocznej eliminacji Motocyklowych Mistrzostw Świata na torze Motegi w Japonii. Wygrał Jorge Lorenzo, drugi był Valentino Rossi. Na podium zmieścił się jeszcze Daniel Pedrosa.

Jorge Lorenzo / Fot. EPA/FRANCK ROBICHONW Japonii, podobnie jak w pierwszym Grand Prix w Katarze, jedną z głównych ról odegrała pogoda. Ulewny deszcz w sobotę zmusił organizatorów do odwołania sesji kwalifikacyjnych we wszystkich kategoriach. O ustawieniu na starcie decydowały średnie czasy piątkowych treningów. Najlepszy w nich okazał się Valentino Rossi. Z drugiego pola startował Casey Stoner, a z trzeciego Jorge Lorenzo.

W wyścigu, jak zawsze słabiej wystartował Rossi. Lorenzo po walce z Pedrosą i Vale objął prowadzenie, którego nie oddał już do mety. Nie mógł jednak cieszyć się komfortową jazdą, gdyż cały czas za jego plecami jechał mistrz świata. Przewaga Hiszpana nad kolegą z drużyny nie przekraczała 2 sekund. Do czołowej dwójki próbował dojechać Daniel Pedrosa, jednak nie był w stanie dogonić świetnie przygotowanych motocykli Yamahy. W czołowej grupie jechał jeszcze Casey Stoner, który stracił na mecie do zwycięzcy blisko 6 sekund.

Jedyny zawodnik gospodarzy w stawce - Yuka Takahashi nie zdołał przejechać nawet jednego okrążenia w wyścigu. Po kolizji z Nickim Haydenem wypadł z toru na jednym z pierwszych zakrętów. Wyścigu nie ukończył również, powracający do 3 latach nieobecności w Moto GP, Sete Gibernau.

W klasyfikacji generalnej Mistrzostw na pierwsze miejsce awansował Lorenzo. Hiszpan w poprzednim wyścigu był 3., teraz wygrał. Ma zaledwie jeden punkt przewagi nad Valentino Rossim, który w tym roku celuje w drugie miejsca. Trzeci jest Stoner, tracący do Vale 2 punkty. Ta trójka ma już wyraźną przewagę nad resztą rywali. Czwarty w klasyfikacji Dovizioso traci do lidera aż 19 punktów.

W kategorii 250cc zwyciężył Alvaro Bautista a w 125cc, drugi wyścig z rzędu wygrał Andrea Iannone. Kolejne Grand Prix już za tydzień na torze Jerez w Hiszpanii.