Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8636 miejsce

Los, dola, fatum w wierzeniach Słowian

Współczesne rozważania na temat człowieczego losu z perspektywy słowiańskich wierzeń.

Odwieczny sporny aspekt... Czy nasza przyszłość jest z góry przesądzona i wytyczona, czy też jesteśmy kowalami swojego losu i mamy kilka (zależnych od naszego wyboru) alternatywnych, możliwych przyszłości? Czy jest siła wyższa, w swym absolucie znająca wcześniej każdy nasz krok, czy też wszystko to wyłącznie zbieg okoliczności? Czy istnieje w ogóle coś takiego jak zbieg okoliczności? Czy też może zbiegiem okoliczności człowiek nazwa coś, co jest wynikiem drobnych, pozornie nie powiązanych ze sobą licznych zależności, które rozpatrywane osobno, w oderwaniu od pozostałych, wydają się mało istotne?

Trzy Mojry (ok. 1510-1520) - Victoria and Albert Museum, Londyn / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:The_Triumph_of_Death,_or_The_Three_Fates.jpg

Załóżmy, że naszym z góry ustalonym przeznaczeniem jest zginąć pod kołami samochodu... Możemy jednak zdecydować czy z domu wyjdziemy przez okno czy drzwi, za 10 minut czy za 10 godzin... Zawsze więc istnieje jakiś wybór...


W kwestii przeznaczenia, fatum, zasadniczo utarły się dwa skrajne założenia:
1. los człowieka jest z góry przesądzony i niezmienny;
2. los człowieka jest kreowany "na bieżąco", na co sam człowiek może mieć istotny wpływ.
W obu przypadkach, filozofie te nie muszą stać wobec siebie w całkowitej sprzeczności i wykazywać starć ideologicznych z pozostałymi założeniami wyznaniowymi je głoszącymi (np. w chrześcijaństwie przedstawiane jest, że Bóg dał człowiekowi wolną wolę - ale z drugiej strony ten sam system wyznaniowy zakłada wszechwiedzę tegoż Boga, a wiec również znajomość przyszłych wydarzeń - w tym z góry znającego los każdego człowieka).

W wierzeniach słowiańskich kwestia losu, fatum, nie jest aż tak oczywista. Słowianie wierzyli, że los człowieka nie jest z góry przesądzony, a jednocześnie przyjmowali wiarę w tzw. człowieczą dolę (dobrą lub złą, leniwą). Z innej jeszcze strony wierzono, że ofiarami (czy też i obietnicami ofiar), modlitwami i prośbami skierowanymi do bogów, mogą odmienić swą dolę (czy nawet wynik nadchodzącej bitwy lub innego równie ważnego w ich życiu wydarzenia), „przebłagać” ją... Można więc przyjąć zupełnie inne stanowisko dotyczące LOSU (niż dwa najpopularniejsze, zazwyczaj przyjmowane, lecz będące niejako ich wypadkową), wywodząc je z założeń wiary dawnych Słowian utożsamiających bogów z naturą. Stanowisko, które po raz kolejny nie czyni z człowieka pana świata np. z woli Boga/ów (wywyższonego nad inne istoty i elementy tegoż świata), lecz próbuje uzmysłowić, że pewne procesy Świata (Natury - w rozumieniu makro), są nie tyle z góry przesądzone, co ustalone (zaś odgrywający w nich rolę los człowieczy, ma pewien zakres swobody działania).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.