Facebook Google+ Twitter

Los petenta bez zaświadczeń

Współautorzy: Barbara Podgórska

1 lipca AD 2011 ma szanse przejść do historii nie tylko jako moment rozpoczęcia polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, ale też jako pierwszy dzień obowiązywania prawa, które znosi konieczność składania zaświadczeń przez interesantów.

Od dziś obowiązuje ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Znosi ona wymóg przedkładania urzędom formalnych zaświadczeń w blisko 200 sprawach m. in. o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, udowodnieniu niekaralności, nadaniu numerów NIP oraz REGON, otrzymaniu świadczenia albo zasiłku.

Zamiast zaświadczeń sami zainteresowani obywatele złożą informacje - oświadczenia. W intencji ustawodawcy nowe zasady ograniczą koszty ponoszone przez przedsiębiorców i obywateli (szacuje się, że aż około 10 miliardów złotych rocznie pozostanie w naszych portfelach), polepszy i usprawni kontakty obywateli z administracją, a przede wszystkim ulegnie skróceniu czas załatwiania spraw.

Pojawia się jednak zasadne chyba pytanie: Czy organom ścigania i sądom nie przybędzie sporo nowej roboty, które oznacza dodatkowe wydatki dla państwa, związanej z pociąganiem do odpowiedzialności karnej osób wprowadzających urzędy w błąd.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

MARTA SOLSKA
  • MARTA SOLSKA
  • 14.07.2011 15:27

Niestety, w praktyce od 1 lipca jest gorzej niż było....mimo że nie wydaje się już tych wszystkich zaświadczeń urzędy nadal je wymagają...efekt jest taki, że nie trzeba już stać w kolejkach i tracić czasu bo po prostu nowy przedsiębiorca i tak nic nie załatwi!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.