Facebook Google+ Twitter

Los Polaka na emerturze. Będziemy żyć w zdrowiu tylko 7,5 roku?

Podczas urodzin czy imienin zwykle życzymy wszystkim sto lat życia. Mamy oczywiście na myśli w dobrym zdrowiu. W jakiej kondycji psychicznej i fizycznej będziemy po 67. roku życia, gdy przejdziemy na emeryturę? Tego nikt nie wie. Nieprawda – wiedzą badacze Eurostatu.

 / Fot. Stefania NajsarekNiedługo projektem ustawy emerytalnej i pracą Polaków do 67 lat zajmie się parlament. Teraz dowiedzieliśmy się, że po przejściu na emeryturę Polacy mają szansę przeżyć w dobrej kondycji zdrowotnej jeszcze najwyżej 7,5 roku. Potem zdrowie przeciętnego emeryta pogarsza się. Na ile? To zagadka nieodgadniona.

Tak wynika z najnowszych badań unijnego urzędu - Eurostat. To nie najgorszy wynik badań. Bo najkrócej zdrowiem na emeryturze cieszą się m.in. Estończycy i Łotysze. A najdłużej w zdrowiu na emeryturze żyją Szwedzi. Zresztą oni w Europie i na świecie należą do grona narodów długowiecznych.

Według danych europejskiego Eurostatu, w Polsce średnia oczekiwana długość życia kobiet po 65. roku życia wynosi 19,5 roku, zaś mężczyzn - 15 lat. Natomiast w dobrym zdrowiu po 65. roku życia Polki żyją 7,5 roku, a Polacy niecałe 7 lat - podaje Radio ZET.

Analitycy unijnego biura Eurostat zauważyli jednocześnie, że kraje Unii Europejskiej, w których obywatele żyją najdłużej niekoniecznie odznaczają się najwyższą średnią życia w pełni zdrowia psychicznego i fizycznego po 65. roku życia. Tak jest na przykład w Finlandii. Tam, choć średnia długość życia jest jedną z najwyższych w UE (ponad 86 lat dla kobiet i 82 lata dla mężczyzn), w pełni zdrowia na emeryturze Finowie żyją nieco poniżej 9 lat, czyli w średniej występującej w UE.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Ja piórkuje, to mnie zostało jeszce 7 lat życia. Muszę żyć krótko a szybko...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jotgie
  • Jotgie
  • 23.04.2012 18:47

To CHORE! W wieku 67 lat (za 10 lat) będę miał 46 lat pracy, 46 lat składek na ZUS a będę raptem się cieszył (statystycznie) 7,5 roku?! TO SKANDAL i tyle! PRZEZ WIELE lat byłem wierny PO - teraz zagłosuję na SLD!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeciętny Polak dożywa 72 lat, a przeciętna Polka 81.

Komentarz został ukrytyrozwiń
wiem. niedziela
  • wiem. niedziela
  • 22.04.2012 21:33

no oczywiscie takie dane psu na buty. Oj naiwni!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kompletna bzdura!!! "W dobrym zdrowiu Polacy żyją niecałe 7 lat(podaje podobno radio Zet)". Jak to jest mozliwe skoro przeciętny Polak dożywa ok. 71 lat

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mój ojciec ma 79 lat i 2 razy dziennie biega z psem. Nie pali, nie ma 30-40 kg nadwagi, alkoholu używał z umiarem, a do kompletu prowadził aktywny tryb życia.
No ale łatwiej jest wyhodować brzuch już na studiach, regularnie pić, palić dwie paczki dziennie, jako jedyną gimnastykę mieć sięganie po pilota i narzekać, że zdrowie podupadło nie wiadomo czemu...

Komentarz został ukrytyrozwiń
No Nie
  • No Nie
  • 22.04.2012 19:10

Proszę pokazać człowieka 75 letniego , który jest okazem zdrowia ! Wszystko się zużywa , człowiek też . Wszystko zależy od trybu życia .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lipa
  • Lipa
  • 22.04.2012 18:58

Wypaczyłeś tytułem cały sens badań ! Teraz porównaj styl życia Polaka i Szweda . My - palimy , pijemy i nie uprawiamy sportów , źle się odżywiamy . Szwed robi wszystko odwrotnie . No i jesteśmy genetycznymi malkontentami . Dłuższa praca to dłuższa sprawność.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.