Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Los Polaka na emerturze. Będziemy żyć w zdrowiu tylko 7,5 roku?

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Stefania Najsarek
Podczas urodzin czy imienin zwykle życzymy wszystkim sto lat życia. Mamy oczywiście na myśli w dobrym zdrowiu. W jakiej kondycji psychicznej i fizycznej będziemy po 67. roku życia, gdy przejdziemy na emeryturę? Tego nikt nie wie. Nieprawda – wiedzą badacze Eurostatu.

Niedługo projektem ustawy emerytalnej i pracą Polaków do 67 lat zajmie się parlament. Teraz dowiedzieliśmy się, że po przejściu na emeryturę Polacy mają szansę przeżyć w dobrej kondycji zdrowotnej jeszcze najwyżej 7,5 roku. Potem zdrowie przeciętnego emeryta pogarsza się. Na ile? To zagadka nieodgadniona.

Tak wynika z najnowszych badań unijnego urzędu - Eurostat. To nie najgorszy wynik badań. Bo najkrócej zdrowiem na emeryturze cieszą się m.in. Estończycy i Łotysze. A najdłużej w zdrowiu na emeryturze żyją Szwedzi. Zresztą oni w Europie i na świecie należą do grona narodów długowiecznych.

Według danych europejskiego Eurostatu, w Polsce średnia oczekiwana długość życia kobiet po 65. roku życia wynosi 19,5 roku, zaś mężczyzn - 15 lat. Natomiast w dobrym zdrowiu po 65. roku życia Polki żyją 7,5 roku, a Polacy niecałe 7 lat - podaje Radio ZET.

Analitycy unijnego biura Eurostat zauważyli jednocześnie, że kraje Unii Europejskiej, w których obywatele żyją najdłużej niekoniecznie odznaczają się najwyższą średnią życia w pełni zdrowia psychicznego i fizycznego po 65. roku życia. Tak jest na przykład w Finlandii. Tam, choć średnia długość życia jest jedną z najwyższych w UE (ponad 86 lat dla kobiet i 82 lata dla mężczyzn), w pełni zdrowia na emeryturze Finowie żyją nieco poniżej 9 lat, czyli w średniej występującej w UE.

Statystycy Eurostatu, patrząc perspektywicznie, wskazują też, że choć we wszystkich krajach Unii Europejskiej kobiety żyją dłużej niż mężczyźni, tylko w dziesięciu krajach mężczyźni będą cieszyć się w najbliższej przyszłości dłużej dobrą kondycją zdrowotną po 65. roku życia. Według Eurostatu – cytuje radiozet.pl - są to: Belgia, Grecja, Hiszpania, Włochy, Cypr, Malta, Austria, Portugalia, Rumunia i Słowacja.

Jak zbadał europejski urząd statystyczny, najdłużej w zdrowiu na emeryturze żyją Szwedzi: 15,5 roku kobiety i 14 lat mężczyźni, a także Duńczycy - blisko 13 lat kobiety i 12 lat mężczyźni, Maltańczycy - 12 lat kobiety i mężczyźni, a także Irlandczycy - po 11 lat kobiety i mężczyźni, Brytyjczycy - 12 i 11 lat i Luksemburczycy - ponad 12 i 10 lat.

A najkrócej cieszą się zdrowiem na emeryturze: Słowacy - około 3 lat kobiety i mężczyźni, Rumuni - 5 lat kobiety i 6 lat mężczyźni, Estończycy i Łotysze - po ok. 5 lat. Jednocześnie kraje te - według Eurostatu - odznaczają się niższą od innych krajów UE, oczekiwaną długością życia. Jak podaje portal Radia Zet - Eurostat w swoim badaniu posiłkował się danymi z krajów UE z 2010 roku.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Los Polaka na emerturze. Będziemy żyć w zdrowiu tylko 7,5 roku? - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto