Facebook Google+ Twitter

"L'Osservatore Romano": przez Irlandię trzeba integrować Europę od nowa

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-15 07:48

Irlandzcy wyborcy pogrzebali być może ostatecznie projekt reformy konstytucji Unii Europejskiej. Tak watykański dziennik „L'Osservatore Romano" komentuje wyniki referendum, w którym Irlandia odrzuciła Traktat Lizboński.


Zastanawiając się nad przyczyną zwycięstwa przeciwników Traktatu dziennik Stolicy Apostolskiej nie wyklucza, że mogły nią być niedociągnięcia w komunikacji, ale również - jak podkreśla - dezynwoltura, z jaką na drugi plan spycha się samą historię kontynentu. To jedyna w komentarzu aluzja do braku odwołania się do chrześcijańskich korzeni Europy, co wytykał Unii już Jan Paweł II.

Zdaniem watykańskiego dziennika wynik irlandzkiego referendum przekreślił widoki na realizację reform instytucji europejskich, uważanych za niezbędne po rozszerzeniu wspólnoty. Chociaż niektóre rządy natychmiast zadeklarowały gotowość kontynuowania procesu ratyfikacji Traktatu, istnieje konkretne niebezpieczeństwo, że procedura integracji europejskiej będzie musiała rozpocząć się od zera, stwierdza „L'Osservatore Romano". Według dziennika bowiem, „po decyzji Irlandii dyskusji poddana została sama idea Europy".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.