Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18436 miejsce

"Lot widmo" - pierwsza taka książka Beara Gryllsa

"Lot widmo" to poniekąd debiut Beara Gryllsa. Autor poczytnych podręczników z dziedziny survivalu i książek dla młodszych czytelników, po raz pierwszy jako twórca powieści łączącej cechy sensacji, thrillera i political fiction.

'Lot widmo' aut. Bear Grylls; okładka (przód); wyd. Pascal / Fot. Pascal/Andrzej Macura/BlacksheepNie ma sytuacji bez wyjścia - tyle wystarczy powiedzieć o autorze "Lotu widmo". Znany na całym świecie podróżnik i ekspert w dziedzinie survivalu, jest wzorem i idolem dla niezliczonych mas żądnych wyzwania i prawdziwej przygody. To postać pełna autentyzmu, wyrastająca z najlepszych tradycji elitarnych brytyjskich sił specjalnych (SAS - Special Air Service). Ciężki wypadek jakiemu uległ w młodym wieku podczas skoku ze spadochronem, nie zmienił jego podejścia do życia. Zdołał odzyskać sprawność po złamaniu kręgosłupa i nieustannie daje dowód, że dla człowieka nie ma rzeczy niemożliwych. Doskonali sztukę przetrwania na ziemiach skutych lodem, na pustyniach, w górach, po prostu wszędzie.

Dorobek literacki Beara Gryllsa to przede wszystkim poradniki z dziedziny w której uchodzi za jednego z najlepszych praktyków. Zaś "Lot widmo" to właściwie pierwsza pełnoprawna próba zawiązania fabuły powieściowej, której charakter i jakość ma za zadanie konkurować z czołowymi twórcami sensacji historycznych, political fiction i intrygujących thrillerów. W tym wszystkim książka jawi się jako solidna dawka przygodowego awanturnictwa z ciekawie zarysowanymi realiami do jakich nawiązuje fikcja literacka autorstwa Gryllsa. Chociaż, czy aby na pewno mamy do czynienia tylko z twórczym koloryzowaniem wybranych faktów?

Akcja "Lotu widmo" rozgrywa się współcześnie i skupia wokół tajemniczego bombowca, który siedemdziesiąt lat temu zaginął nad amazońską dżunglą. Równie wiele niedomówień i zagadek towarzyszy ekspedycji poszukiwawczej, zakrojonej na przedsięwzięcie o formule medialnej. Niemal do końca nie wiadomo co kryje wnętrze Ju 390. Długie ręce nazistowskiej organizacji zamierzają przejąć znalezisko i odzyskać swoją zgubę. Nie ma dla nich żadnych przeszkód. Oponenci giną w niewyjaśnionych okolicznościach, lub stają się zakładnikami, tak jak żona i dziecko głównego bohatera.

Pierwszoplanową postacią powieści jest Will Jaeger, były oficer SAS, który prezentuje na kartach powieści całą gamę umiejętności jakimi winien odznaczać się komandos i coś na dokładkę. Czytelnik dojrzy w tym próbę projekcji literackiego alter ego autora "Lotu widmo". Dopełnieniem takiego wrażenia będą partie opisowe książki, w których Bear Grylls czuje się w swoim żywiole. Wyjaśnia szczegóły technik skoku ze spadochronem, kiedy indziej tłumaczy kwestie związane z danym uzbrojeniem, oraz zręcznie przemyca w warstwach narracyjnych całe mnóstwo porad i uwag na temat przetrwania w amazońskiej dżungli. Do tego niby jak na prezentacji slajdów, czytelnik dowiaduje się do czego zdolne są wałęsaki brazylijskie, kajmany czarne i cała reszta południowoamerykańskiej flory i fauny, których nazwy wylicza również w języku Indian Amahuaca. Wspomniane plemię odgrywa w powieści rolę cośkolwiek znaczniejszą aniżeli tylko tło i okazuje się być nadzwyczaj komunikatywne.

"Lot widmo" nie jest powieścią sensacyjną o typowo dynamizowanych sekwencjach akcji w postaci kolejnych strzelanin, pościgów i efektownego zakończenia. Pod tym względem survivalowe zacięcie Gryllsa przydaje książce pewnej cechy szczególnej i swoistego znaku firmowego. Nie otrzymujemy przeciętnego czytadła jakich wiele. Autorowi szczęśliwie udało się uniknąć popadnięcia w banał gatunku. Co prawda, więcej w tym profesjonalizmu spod znaku sztuki przetrwania w każdych warunkach, niż akcji i sensacji do jakich przywykliśmy, ale treść przemawia wyraźnie zarysowanym doświadczeniem osobistym. A to budzi zaciekawienie i może się podobać.

Książkę napisano z myślą o kontynuacji, za czym brak jeszcze właściwego finału i oczekiwanej rozprawy z nazistowską organizacją. Bear Grylls zapewnia: Will Jaeger powróci...


Autor: Bear Grylls
Tytuł: Lot widmo
Tytuł oryginalny: Ghost flight
Tłumaczenie: Kamil Lesiew, Piotr Żak
Liczba stron: 480
Format: 140x205mm
ISBN: 978-83-7642-588
Typ oprawy: miękka-klejona
Wydawnictwo: Pascal

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.