Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19311 miejsce

Lotnisko Kraków-Balice.Ruch wstrzymany. Wszystko zależy od wiatru

Współautorzy: Dawid Serafin

16 kwietnia 2010 od godziny 11.30 loty wyloty oraz przyloty liniowych samolotów zostały zawieszone do odwołania.

Tablica z listą odwołanych lotów / Fot. Sławomir OstrowskiJuż w czwartek z powodu zamknięcia ruchu powietrznego nad zachodnią Europą zostało odwołanych kilkanaście przylotów, ponieważ samoloty nie mogły przylecieć do Krakowa. Od godziny jedenastej trzydzieści w piątek zawieszono wszystkie loty do odwołania. Przyczyną tego stanu jest chmura pyłu wulkanicznego, która uniemożliwia eksploatację przestrzeni powietrznej samolotom odrzutowym.

Prezes Portu Lotniczego Balice Jan Pamuła w odniesieniu do obecnej sytuacji powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej - Jest to scenariusz, którego nikt by nie wymyślił. To było nie do przewidzenia.
- Cała przestrzeń lotnicza nad Polską będzie zamknięta.Pasażerowie śpiący na walizkach w nadziei na zmianę pogody i przywrócenie lotów / Fot. Sławomir Ostrowski Jutro rano będziemy mieć decyzję, co dalej. Wszystko zależy do wiatru.
Pytany o przygotowania do obsługi wizyty tak wielu oficjalnych delegacji z całego świata Pamuła odpowiedział - Chcemy by wszystko przebiegło jak najlepiej i jak najbardziej profesjonalnie. Chcemy aby to wszystko odbyło się na dwóch lotniskach w Krakowie - Balicach i Katowicach - Pyrzowicach.

- W Krakowie będą lądować dwie najważniejsze delegacje USA i Rosja oraz przywódcy większych krajów europejskich.
- Do dyspozycji jest cała płaszczyzna lotniska (również część wojskowa).

Pytany o podział obsługi lotów pomiędzy Kraków i Katowice powiedział - Spodziewamy się 40 delegacji w Krakowie i 15 -16 w Katowicach.
Samoloty, które nie mogą odlecieć z krakowskich Balic stoją na płycie postojowej lotniska / Fot. Sławomir Ostrowski- Lądowania będą co 10 minut. To jest około 90 operacji w ciągu dnia. Tego ten port jeszcze nie widział. Pierwsze przyloty w niedzielę rozpoczną się już o 4 rano. Jako pierwsza w niedzielny poranek oczekiwana jest delegacja z Kanady.Pasażerowie w oczekiwaniu na odlot śledzą uroczystości żałobne w telewizji / Fot. Sławomir Ostrowski
- Duże samoloty zostaną, bo takie są wymogi przedstawicieli tych państw, a te mniejsze będą lądować i startować. - dodał pytany jak będzie wyglądała obsługa tak dużej ilości samolotów w bardzo krótkim czasie.
- Spodziewamy się delegacji nawet z najdalszych zakątków Azji.

Zapytany czy wcześniej zdarzały się już podobne nasilenia ruchu lotniczego prezes Portu Lotniczego Balice Jan Pamuła powiedział: - Dziś pytałem szefa PAŻP'u Banaszka, czy przypomina sobie taką historię z przeszłości, ale on nie pamięta takiej sytuacji nigdy w historii lotnictwa.
Prezes Portu Lotniczego Kraków Balice Jan Pamuła podczas konferencji prasowej / Fot. Sławomir Ostrowski- Rosja i USA już zaczęły przywozić swój sprzęt niezbędny do obsługi wizyt ich przywódców.Rosyjski Ił startuje po kolejną część sprzęty niezbędnego do obsługi wizyty przywódcy Rosji / Fot. Sławomir Ostrowski

Czytaj także:

Na placu Piłsudskiego głos zabiorą Komorowski, Tusk, Łopiński
Wulkaniczny pył nad Polską. "Nie ma scenariusza przełożenia pogrzebu"
Kraków: duże kolejki po specjalne bilety
Program uroczystości żałobnych i pogrzebowych
Weekend w warszawskich i krakowskich galeriach handlowych
Obama przedstawia plan podróży do Polski. Inni rezygnują
W południe w całym kraju odezwą się syreny
Biały krzyż centralnym punktem ołtarza na pl. Piłsudskiego
O godz. 8.56 tydzień po katastrofie pod Smoleńskiem zawyły syreny
Żałobna pieśń "Łzy Matki" z Wieży Mariackiej w godzinę katastrofy
Pierwsi uczestnicy żałobnych uroczystości na Pl. Piłsudskiego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.