Facebook Google+ Twitter

Lotnisko w Jasionce k. Rzeszowa będzie miało nową wieżę kontrolną

Budowa nowej, liczącej 33 metry nowoczesnej wieży kontroli lotów w Jasionce rozpocznie się latem br. Inwestycja pochłonie ok. 23 mln zł.

Wykonawca ma zostać wyłoniony w czerwcu br. Prace nad budową nowej wieży kontrolnej w Jasionce mają potrwać osiemnaście miesięcy. Inwestycja ma zostać zakończona w 2013 r.

-Planujemy, że wieża rozpocznie funkcjonowanie w połowie 2013 r. Będzie to typowy obiekt dla lotnisk regionalnych, które się intensywnie rozwijają, tak jak Jasionka. Podobną inwestycję realizujemy obecnie także na lotnisku w Łodzi - powiedział na konferencji prasowej Krzysztof Banaszek, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Obecna wieża wybudowana została w latach 70. i ma zaledwie 11 m wysokości. Jej możliwości operacyjne są słabe, dlatego potrzebna jest nowa wieża, która spełni potrzeby rozwijającego się lotniska, ale przede wszystkim podniesie poziom bezpieczeństwa ruchu lotniczego.

Obiekt o powierzchni 1,7 tys. m kw. będzie powlekany blachą tytanowo - cynkową i z wyciętymi przeszkleniami. Budowa wieży ma nawiązywać formą do budowanego w tym samym czasie terminalu. Monolityczno - żelbetowa konstrukcja ma zredukować drgania, co jest bardzo istotne ze względu na wstawioną do wieży aparaturę.

Koszt budowy to ok. 18 mln zł. Do tego ok. 5 mln pochłonie zakup wyposażenia. Inwestycja będzie pokryta z budżetu PAŻP.

W 2010r. podrzeszowskie lotnisko obsłużyło ponad 450 tys. pasażerów. Z kolei w roku 2009 było ich ponad 67 tys. mniej. Jeśli nadal lotnisko będzie rozwijało się w takim tempie, nie wykluczone, że utrzyma czołową pozycję w Polsce pod względem dynamiki wzrostu ruchu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawe, kiedy nasz parlament wprowadzi uzdrawiające przepisy dotyczące przetargów, zapobiegające wszelkiemu mataczeniu i niesprawiedliwości?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.