Facebook Google+ Twitter

Łotysze wybierają parlament

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-10-04 21:30

Rozpoczęły się wybory parlamentarne na Łotwie. Blisko dwa miliony mieszkańców tego kraju wyznaczy dziś przedstawicieli, którzy przez najbliższe cztery lata będą w ich imieniu decydowali o przyszłości państwa. Lokale wyborcze czynne będą od

Nie da się ukryć, że tegoroczne głosowanie odbywa się pod znakiem konfliktu Ukrainy i Rosji. Rzutuje to tym bardziej na sytuacje polityczną Łotwy, że ponad 25 proc. jej mieszkańców posiada rosyjskie pochodzenie. Sondaże przedwyborcze wskazują na to, że główna batalia rozegra się między prorosyjską partią „Zgoda”, która może otrzymać ok. 17 proc. głosów a partią „Jedność”, oscylującą w granicach 13-20 proc. poparcia.

Docierające z Rosji głosy, która deklaruje obronę etnicznych przedstawicieli swojego kraju na terenie Łotwy napawają niepokojem tamtejszych polityków. Dodatkowo, obawiają się oni reakcji Moskwy w czasie sprawowania prezydencji w Unii Europejskiej, która rozpoczyna się już 1 stycznia 2015 roku i potrwa 6 miesięcy.

Minister obrony narodowej Łotwy Raimonds Vejonis uważa, że istnieje poważne niebezpieczeństwo destabilizacji sytuacji w kraju. Twierdzi ponadto, że przy granicach już można zauważyć zwiększoną aktywność wojsk rosyjskich, a w niektórych rejonach odżyła propaganda prosowiecka.
(Karolina Mikłowska)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.