Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5277 miejsce

Łowiectwo, to nie jest sport. Łowiectwo, to styl życia (część I)

Polowanie na zwierzęta sięga tak daleko ludzkiej ewolucji, że do tej pory żaden z naukowców nie jest w stanie stwierdzić, że nasz gatunek kiedyś nie polował

Autor publikacji / Fot. Bartosz HeinW przestrzeni publicznej pojawia się dość często stwierdzenie, że łowiectwo jest sportem. Nic bardziej mylnego! W związku z tym, że materiał jest dość obszerny jak na publikację internetową, podzieliłem go na kilka części.
Znajdziecie w nim zagadnienia dotyczące etyki, bioetyki personalistycznej, kultury, tradycji, istoty polowań, udziału dzieci w polowaniach, itd., itd..
Zapraszam do lektury i zapoznania się z całością materiału.
Przejdź do części drugiej :: Przejdź do części trzeciej (ostatniej)Tak ścisłe powiązanie z naturą jakim jest korzystanie z jej zasobów, w tym z mięsa jakie ona oferuje, musiało się zaznaczyć i się zaznaczyło trwałą obecnością łowiectwa po czasy obecne. Co prawda rozrost ludzkiej populacji i chęć spożywania mięsa zmienił sposób jego pozyskiwania z łowieckiego na hodowlany, jednakże zmiany cywilizacyjne z rozwojem rolnictwa na czele wymusiły tym samym konieczność regulacji pogłowia dzikiej zwierzyny. Tą rolę spełniają myśliwi, u których głębiej niż u innych zakorzeniony jest łowiecki instynkt, pragnienie samodzielnego zdobycia pożywienia, samodzielnego przygotowania posiłków a także współuczestniczeniu w życiu natury w sposób dosłowny, integrując się z nią i czerpać z niej dary - polując.
Łowiectwo, to również wielopokoleniowy przekaz kulturowy w obrębie życia i śmierci dzikiej zwierzyny. To ukształtowany przez setki a może i tysiące lat specyficzny język opisujący zwierzęta, ich zachowania i biologię. To w końcu ubiór, biżuteria i pewne przyzwyczajenia, które składają się w jedną spójną całość tworząc wyjątkowy styl życia.

Łowiectwo i etyka

Już na samym wstępie zaznaczę, że w każdej grupie ludzi, którą w łatwy sposób można stygmatyzować, tak i w tej znajdą W myśliwskim żargonie się czarne owce. Nie wszyscy są etyczni, nie wszyscy poprawni. Temat jednak warto opisać od zupełnie innej strony, gdyż niezwykle rzadko a ile w ogóle się o tym mówi.

Pomijając etykę łowiecką jako wewnętrzne regulacje etyczne pośród grona myśliwych w Polsce, to należy podkreślić, iż łowiectwo jest silnie osadzone w ramach naukowego pojmowania etyki a ściślej rzecz ujmując – bioetyki personalistycznej. Jeszcze ściślej - ekoetyki
To właśnie ta sfera etyki mówi w sposób dobitny i wyraźny o łowiectwie i to w sposób dosłowny. Otóż człowiek ma pełne prawo do korzystania z dóbr natury w pełnym jej wymiarze. Człowiek jest częścią przyrody, która w znaczącej części opiera się na zasadzie życia, kosztem innego życia i dotyczy to również człowieka.
Przeciwnicy łowiectwa często podnoszą argument związany z „zabijaniem dla przyjemności”, jednakże nie może on dotyczyć polowania z kilku podstawowych względów. Zabijanie dla przyjemności jest przejawem sadyzmu i odnieść to można na przykład do strzelania do ptaków z procy, bądź wiatrówki celem wyłącznego zadania im cierpienia bądź śmierci, zabijania żab dla zabawy, przypalania mrówek skupioną wiązką światła słonecznego przez soczewkę itd., itp. . Polowanie zaś stanowi element nie tylko pewnej ciągłości ewolucyjnej i kulturowej człowieka, ale na dodatek w obecnych czasach stało się wymogiem wobec całego społeczeństwa oraz innych dziedzin gospodarki. Pamiętać przy tym należy, że Człowiek jako gatunek wiedzie prym w świecie przyrody ze względu na swoją racjonalność. Jest jedynym gatunkiem na ziemi, który korzystając z dóbr naturalnych kieruje się nie instynktem a rozumem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Takie zdroworozsądkowe podejście do tematu, a nie skakanie do gardła myśliwym- jak lpm, każdy kto chce pluć na środowisko myśliwych powinien pogadać z rolnikami, oni jakoś dają radę żyć w symbiozie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję
Darz Bór

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.