Facebook Google+ Twitter

LPR: Pedofilom należy się kara śmierci

LPR proponuje wprowadzenie kary śmierci dla tych przestępców, którzy zabili dziecko, wykorzystując je wcześniej seksualnie. Ugrupowanie chce zbierać podpisy w całej Polsce pod obywatelskim projektem ustawy w tej sprawie.

Kara śmierci jest ostateczna. Wszędzie, gdzie jest stosowana, dotyczy przestępców, którzy popełnili ciężkie zbrodnie. W Polsce ostatnia egzekucja miała miejsce w 1988 roku. Nowy kodeks karny z 1997 roku zakazuje stosowania kary śmierci i zamienia ją na dożywotnie więzienie.

W kraju coraz częściej mówi się o ponownym wprowadzeniu kary śmierci, a jej zwolenników przybywa. Społeczeństwo widząc, jak bezczelnie radzą sobie przestępcy, śmiejąc się wszystkim w twarz, domagają się wprowadzenia surowszych kar. Każde kolejne badanie opinii publicznej w tej sprawie pokazuje tylko, jak zwiększa się liczba ludzi popierających taki projekt.

Coraz częściej słyszymy o zabójstwach na osobach małoletnich na tle seksualnym. Takie sytuacje doprowadzają do coraz częstszych dyskusji.

Wprowadzenie kary śmierci na pewno skutecznie odstraszyłoby ewentualnych przestępców i z oczywistych względów uniemożliwiłoby popełnienie kolejnego przestępstwa przez zabójcę. Kara dożywocia natomiast sprawia, że osoba skazana, popełniając kolejne przestępstwa staje się nietykalna, nic więcej nie można jej zrobić. Społeczeństwo nie musiałoby opłacać życia morderców. Podnoszony jest też argument, że jest to najlepsza forma zapłaty za winy "oko za oko, ząb za ząb". Co na to Kościół? "Kiedy tożsamość i odpowiedzialność winowajcy są w pełni udowodnione, tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza zastosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem" – czytamy w nowej wersji Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Przeciwnicy kary śmierci odpierają argument o tym, że kara śmierci odstrasza przestępców, powołując się na badania ONZ, które przeczą tej tezie. Nie ma ludzi i instytucji idealnych a sąd, który skazał człowieka na karę śmierci zawsze mógł się mylić. Polska poza tym ratyfikowała Międzynarodową Konwencję Praw Człowieka. Skazany nie ma żadnej szansy na resocjalizację. Przeciwnicy uważają również, że kara śmierci to żadna kara, ponieważ skazany nie ma możliwości odpokutować za swoje winy.

Jak widać debata dotycząca kara śmierci jest bardzo trudna i należy przeanalizować wszystkie za i przeciw. Temat ten bardzo dzieli całe społeczeństwo, rozmawia się o tym w domu, w pracy, w szkole i wydaje się, że nie ma tu podziałów politycznych, choć politycy starają się o jednomyślność swojej partii. Większość uważa jednak, że ta kwestia powinna pozostać w gestii każdego człowieka indywidualnie i pozwalają, by każdy poseł ich ugrupowania głosował według własnego sumienia.

Biorąc pod uwagę fakt, że żyjemy w kraju demokratycznym, gdzie decydować powinna większość, a większość opowiada się jednoznacznie, należałoby może zrobić w tej sprawie referendum. Jednak trudność tematu nie pozwala na tak odważne kroki. Nawet zagorzały zwolennik kary śmierci, obecny premier Jarosław Kaczyński powiedział, że ma świadomość tego, że nawet pod jego przewodnictwem, podczas trwania rządu PiS, nie dojdzie wprowadzenia kary śmierci.

Czytaj również komentarz Łukasza Milej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (25):

Sortuj komentarze:

tomek
  • tomek
  • 28.12.2011 20:35

A ja sram na syna i córkę Darka. Wykorzystane dziecko żyje, więc kara śmierci za takie coś jest głęboko niesprawiedliwa. Jeżeli kogoś chciałbym zabić, to takich jak on. Bezmyślne zwierzę. Tak, to tacy jak Darek nie zasługują na to żeby żyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Darek
  • Darek
  • 08.07.2011 22:42

Moim zdaniem za zabicie dziecka powinna być stosowana kara śmierci. Bezzwłocznie. Natomiast za gwałt fizyczna kastracja + 25 więzienia. Nie ma na to innego sposobu. Mam córkę i syna. I gdyby ktoś im coś zrobił, starałbym się bardzo, aby dopaść "tego kogoś" przed wymiarem sprawiedliwości...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gość
  • Gość
  • 24.06.2011 19:25

Kara śmierci i to w męczarniach powinna być równiez za zgwałcenie dziecka,ponieważ ofiara musi żyć dalej z tym co było. Teraz w Polsce za tego typu przestepstwa są śmieszne kary. Mam nadzieję że kiedyś sie to zmieni...

Komentarz został ukrytyrozwiń
michu
  • michu
  • 26.12.2010 16:43

hahah śmieszą mnie te pajace przeciw karze śmeirci. gdyby to wydarzyło sie w waszej rodzinie migusiem zmienilibyście poglądy. macie zbyt silne ego by to zrozumieć. heheh, głupole :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak... w ogóle proponuję "oko za oko" - gwałt z zabójstwem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

kara śmierci to za mało, powinni tortury wprowadzic dla takich sk******ów, a najlepsze jest to ze stworzyli sobie stronke gdzie promuja pedofilie - ostatnio w mediach o tym głośno

Komentarz został ukrytyrozwiń

może rzeczywiście argument, że odstraszy kara śmierci potencjalnych morderców nie jest za mocny, ale tak samo wprowadzono karę śmierci, aby tacy przestępcy więcej nic złego nie zrobili, tak czy inaczej jak widać temat jest wrażliwy a argumentów za i przeciw jest masa i zwolennicy łatwo potrafią podbić argument przeciwników i na odwrót,

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadza się tomekfelix, dożywocie także nie działa prewencyjnie - ale wprowadzono je, aby izolowac osoby szczególnie niebezpieczne, nie po to, by zapobiegać zbrodniom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ale nawet abstrachując od prewncyjności kary śmierci, przecież dożywocie też nie ma działania prewencyjnego, prawda?

Komentarz został ukrytyrozwiń

tomekfelix, Asen -> z całym szacunkiem, ale kara śmierci nie ma działania prewencyjnego, o czym świadczą badania. Stosowanie jej może ma dla części osób jakieś uzasadnienie ekonomiczne - ale tylko takie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.