Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11168 miejsce

LSD pomoże w leczeniu alkoholizmu?

Wnioski naukowców zasługują na uwagę. Według wyników badań z lat 60., niewielka ilość halucynogennego LSD może być pomocna w walce z alkoholizmem.

Bibuła z LSD w porównaniu do rozmiarów zapałki. / Fot. Erik Fenderson/Wikipedia/public domainPraca zaprezentowana w "Journal of Psychopharmacology" koncentruje się na danych zebranych na ponad 500 pacjentach. Jak zaznacza BBC, które zamieściło skrót tematyczny, "Journal" utrzymuje, iż podanie LSD, nawet w przypadkach nałogowego opilstwa, skutkowało "znacząco korzystnym efektem". Ekspert cytowany przez brytyjskie media, profesor David Nutt (psychiatra, psychofarmakolog, redaktor naczelny "Journal of Psychopharmacology"), stwierdza, że wynik był "tak dobry, jak nic co mieliśmy wcześniej".

LSD jest narkotykiem, który w Wielkiej Brytanii zasługuje na klasyfikację poprzez oznaczenie go literowym symbolem "A". Jest specyfikiem zaliczanym do najsilniej halucynogennych. Działanie LSD, nie wnikając w szczegóły, polega na obniżeniu czy też blokowaniu poziomu serotoniny, co w efekcie skutkuje zmianami percepcji, nadwrażliwością, zaburzeniami w sferze uczuć, itp.

Badacze z norweskiego University of Science and Technology przeanalizowali wyniki badań z lat 1966-1970. Niektórzy z pacjentów doświadczyli pojedynczej dawki LSD (210-800 mikrogramów przy średniej dawce 500 mikrogramów). W grupie eksperymentującej z LSD stwierdzono 59 proc. zmniejszenie nadużywania alkoholu w porównaniu do 38 proc. uczestników poddanych terapii w jej zwyczajnym wymiarze. Efekt utrzymywał się przez pół roku od zażycia halucynogenu, a zaniknął w rok później. Te przypadki zażywania LSD raportowano jako wyższe poziomy abstynencji.

artwork / Fot. William Rafti/Wikipedia/Creative Commons 2.5Słowa autorów pracy przytacza BBC: "Pojedyncza dawka LSD ma znacząco korzystny wpływ na nadużywanie alkoholu". Teri Krebs i Pal-Orjan Johansen powiedzieli też, że regularne dawkowanie może spotęgować efekt.

Prof. David Nutt jest przekonany, że LSD niesie ze sobą zbawienny wpływ w leczeniu alkoholowych uzależnień i mówi: "Pokażcie mi inną formę terapii z tak dobrymi wynikami". Dodaje też: "Prawdopodobnie jest to tak dobre, jak nic co mieliśmy wcześniej [w leczeniu alkoholizmu - przyp. red.]".

Dokument PDF z informacjami o badaniach: Teri Krebs, Pal-Orjan Johansen - "Lysergic acid diethylamide (LSD) for alcoholism: meta-analysis of randomized controlled trials"

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

x
  • x
  • 13.03.2012 23:34

Pełna wersja publikacji z "Journal of Psychopharmacology"
http://www.fileden.com/files/2012/3/12/3277354/LSD.pdf

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.