Facebook Google+ Twitter

LSD? Wciąż masz szansę spróbować!

Nasza Letnia Szkoła Dziennikarstwa wkracza w nową fazę. Mamy sporo zgłoszeń, pierwsze osoby zostały zarekomendowane poszczególnym redakcjom. Mamy już wstępny program szkolenia warsztatowego. Choć to już koniec czerwca wciąż czekamy na zgłoszenia, do końca września przecież jeszcze bardzo daleko!

Letnia Szkoła Dziennikarstwa to oferta kierowana do najaktywniejszych, marzących o karierze dziennikarskiej, dla młodych i ambitnych autorów, którzy chcą szlifować warsztat dziennikarski. Czekamy na zgłoszenia, do końca września daleko. Niestety, wielu z Was nieuważnie czyta tekst, zgłoszenia są niepełne (np. nie ma zdjęcia autora w profilu, nie jest podany termin czy miasto gdzie praktykant chciałby trafić) lub pochodzą od osób, które nie mają u nas żadnego dorobku. Proszę wybaczyć, ale nie potrafimy "kupować kota w worku" i jeszcze go dalej sprzedawać :). Staram się odpowiadać na bieżąco na zgłoszenia. Zgłoszeni kandydaci czekają na sygnał z redakcji lub od nas.

Przeczytajcie raz jeszcze uważnie zasady zgłaszania się do akcji LSD..

Poniżej ramowy program szkolenia (od 9 do 11 lipca w Warszawie) organizowanego wspólnie przez Instytut Dziennikarstwa Polskapresse i serwis dziennikarstwa obywatelskiego Wiadomości24.pl. Trafi na nie 12 wybranych praktykantów z Wiadomości24.pl. Zajęcia poprowadzą Marek Chyliński - autor książki "Dziennikarstwo", a jednocześnie szef Instytutu Dziennikarstwa Polskapresse i red. Andrzej Niczyperowicz, m.in. autor książki "Dziennikarstwo od kuchni" oraz Tomasz Kowalski i Paweł Nowacki z serwisu Wiadomości24.pl.

Mikroświat redakcji

Podstawowe pojęcia, nazwiska, telefony, kompetencje, słowniczek terminów. O czym powinien wiedzieć dziennikarz gazety codziennej, by uniknąć kłopotów - rafy wewnątrzredakcyjne, korekta, czas i miejsce oddawania tekstu. Deadline redakcyjny. Stylebook - przewodnik dziennikarza i redaktora. Organizacja pracy w redakcji prasowej. Statut redakcji. Struktura. Newsroom i newsdesk. Podział wewnętrznych kompetencji. Naczelny – zastępca – sekretarz – prowadzący – edytor. Kto odpowiada za wydanie? Dyżury prowadzących w wydaniu głównym i w grzbietach lokalnych.

Gatunki informacyjne w prasie

News. Depesza. Relacja. Kryteria doboru informacji. Zasada PKP, czyli Pięciu Klasycznych Pytań, jakie powinien postawić każdy reporter poszukujący newsa. Czas. Bliskość. Status. Dynamika. Ważność. Przetwarzalność na obraz. Aktualność. Zależność od rytmu publikacji. Ekskluzywność. Istotność. Struktura informacji. Selekcja informacji.

Research dziennikarski

Kompletowanie i weryfikacja materiału. Rekonstrukcja. Research w Internecie – zagrożenia. Zbieranie materiałów w archiwum tradycyjnym i elektronicznym. Jak założyć notes (papierowy lub komputerowy), jak go prowadzić i czerpać z niego korzyści zawodowe. Instrumenty zdobywania informacji: umiejętność słuchania i pytania, konieczność czytania. Źródła informacji i techniki ich wykorzystywania.

Prawo prasowe dla dziennikarza i czytelnika

Sprostowania, odpowiedzi w gazecie codziennej. Prawa i obowiązki dziennikarza, autoryzacja, odpowiedzialność prawna, postępowanie w sprawach prasowych. Jak nie zostać prasowym przestępcą? Cytowanie źródeł, plagiat i prawo autorskie. Granice korzystania ze źródeł zewnętrznych – agencje, serwisy, inne media. Etyka w gazecie codziennej epoki konkurencji.

Dziennikarski warsztat językowy

Organizacja tekstu prasowego. Tropy, czyli zabawa słowem. Styl potoczny, wulgaryzmy, wyrazy obce, terminologia specjalistyczna. Warsztat pisarski: zdanie, akapit, body i background. Szablon językowy informacji, depeszy, tekstu uzupełniającego.

Nagłówki prasowe

Stylistyka i gramatyka tytułu prasowego. Nadtytuły, podtytuły i lidy.
Jak dzielić teksty – akapity, śródtytuły, podtytuły. Zapowiedź (zajawka) tekstu, streszczenie w listwach, bombkach i fleszu. Tematy, pomysły, rubryki w wydaniach i tygodnikach lokalnych. Gdzie i jak zdobywać informacje. Instrukcja życia w mieście, czyli informacja praktyczna i użytkowa. Felieton, analiza komentarz na stronach wydań lokalnych.

Dziennikarstwo obywatelskie

Dziennikarstwo w epoce cyfrowej, serwisy obywatelskie na świecie, specyfika pisania i redagowania tekstów w internecie. Jak opisywać sytuacje konfliktowe w małych ośrodkach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (27):

Sortuj komentarze:

REWELACYJNY TYTUŁ!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż, mi się niestety nie poszczęściło - ani szkolenie ani praktyki... może następnym razem się uda...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już zupełnie straciłem nadzieję, a tu niespodziewanie napisano do mnie odnośnie praktyk:)... Zaproszono mnie na rozmowę i... pełny sukces. W poniedziałek zaczynam praktyki:). Dzięki wielkie i gratulacje dla tych, którzy również dostali szansę. Tym do których jeszcze nie napisano radzę cierpliwie czekać:). Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

a co z praktykami? ci co sie zakwalifikowali dostali już odpowiedź? czy można miec jeszcze nadzieję? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

gratuluję zakwalifikowanym, ja może pojadę następnym razem;P

Komentarz został ukrytyrozwiń

;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Info. do osób zaproszonych na szkolenie 9 - 11 lipca poszło mailem... :)) Czekam na odpowiedzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja dopiero w poniedziałek, czyli 30, idę do redakcji Polski - Gazety Wrocławskiej... Więc pewnie się nie załapię :(((

Komentarz został ukrytyrozwiń

To się nazywa dobry tytuł :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

tytuł rzeczywiście przyciaga uwagę. miałam inne skojarzenia :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.