Facebook Google+ Twitter

Lubelska policja odzyskała skradzione zabytki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-15 09:57

Ponad 400 zabytków archeologicznych pochodzących nawet sprzed kilkunastu tysięcy lat ujawnili i zabezpieczyli policjanci na terenie powiatu hrubieszowskiego w lubelskiem.

Zabytkowe przedmioty znaleźli policjanci podczas przeszukań prowadzonych na terenie kilku posesji. Wiadomo, że pochodzą one ze stanowisk archeologicznych znajdujących się pod opieką konserwatorską, pozyskane zostały w trakcie nielegalnych wykopalisk.

Zabezpieczone przedmioty to m.in. narzędzia krzemienne, groty, tłuczki i siekiery krzemienne, fajki gliniane, szklane paciorki, fragmenty bransolety, narzędzia kościane i liczne fragmenty ceramiki. Zdaniem archeologów niektóre z zabytkowych eksponatów mają unikatowy charakter.

Policjanci zatrzymali pięciu mężczyzn. Dwaj z nich, w zeszłym roku odpowiadali za nielegalne posiadanie zabytków, za co w lubelskiej prokuraturze usłyszeli zarzuty. Wobec wszystkich zatrzymanych zastosowano dozór policyjny. Odpowiadać oni będą za naruszenie ustawy o ochronie zabytków, a dwaj usłyszą dodatkowo zarzut nielegalnego posiadania broni i amunicji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.