Facebook Google+ Twitter

Lubelski Jarmark Jagielloński zacznie się już za kilka dni

Już 12 sierpnia, czyli w najbliższy czwartek, w Lublinie rozpocznie się jeden z największych polskich jarmarków, Jarmark Jagielloński. W poprzednich edycjach, każdego roku Jarmark odwiedzało 100 tys. osób.

Plakat Jarmarku / Fot. Plakat JarmarkuHistoria lubelskich jarmarków sięga XV wieku, kiedy były one jednym z najbardziej znanych wydarzeń zarówno w Rzeczypospolitej, jak i w Europie. Do Lublina przybywali kupcy z najodleglejszych stron świata. Miasto było głównym ośrodkiem handlu m.in.: węgierskim winem oraz zbożem i wołami z terenów Ukrainy i Wołynia. Dzisiejszy Jarmark jest miejscem spotkania Wschodu z Zachodem. To okazja do wzajemnej promocji krajów zza wschodniej granicy oraz Unii Europejskiej.

Jak co roku wokół Trybunału Koronnego na Starym Mieście oraz w przylegających uliczkach, zostanie rozstawionych kilkaset straganów z wyrobami rękodzieła ludowego. Będzie można obejrzeć, jak również zakupić, między innymi rzeźbę ludową, malarstwo ludowe na szkle, wyroby wikliniarskie, wyroby garncarstwa, ceramikę, rzeźbę w glinie, ikony, wyroby kowalskie. Część dzieł powstaje na miejscu, na oczach zwiedzających. Wszyscy, którzy chcieliby sprawdzić się w tworzeniu rękodzieła ludowego, mogą to zrobić na warsztatach. W tym roku, już od najbliższego poniedziałku, będzie trwała Letnia Szkoła Rzeźby Ludowej.

Jarmark Jagielloński / Fot. Tomasz HensJednym z najważniejszych elementów Jarmarku Jagiellońskiego jest muzyka. Co roku przybywają liczne kapele ludowe, w tym roku z Polski, Ukrainy, Portugalii, Węgier, Litwy, Niemiec, Bułgarii. Będzie można posłuchać również zespołów grających muzykę folkową, takich jak: Trebunie – Tutki czy Orkiestra Św. Mikołaja. Dla lubiących tańczyć odbędą się warsztaty tańca dawnego - taniec renesansowy, warsztaty tańca ludowego z Bukówca Górnego, a późnym wieczorem Potańcówka Jarmarkowa. Ale to nie koniec atrakcji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Postaram się zrobić jak najlepszą relację. Ale gorąco zapraszam wszystkich osobiście do Lublina. Nie ma to jak samemu poczuć atmosferę jarmarku:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No ja, Tomku, nie przyjadę, ale Twoją relację jak zawsze chętnie obejrzę i przeczytam. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.