Facebook Google+ Twitter

Lubelski Urząd Statystyczny ma 50 lat

Trwają oficjalne obchody 50-lecia Urzędu Statystycznego w Lublinie. Dziś na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej odbyła się jublileuszowa konferencja, wcześniej zaś na Poczcie Głównej otwarto okolicznościową wystawę.

Lubelska statystyka ma bogatą historię. W okresie międzywojennym działało
podległe władzom samorządowym Miejskie Biuro Statystyki. Po zakończeniu działań wojennych i reaktywacji Głównego Urzędu Statystycznego, na mocy decyzji prezesa GUS powołano w 1948 roku Wojewódzki Komitet Statystyczny.
W r. 1953 został on wtłoczony w ramy Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej jako Wydział Statystyki. Podwójna podległość, zarówno przewodniczącemu Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej, jak i prezesowi GUS nie sprzyjała spójności metodologicznej prowadzonych działań.

Na mocy ustawy z 15 lutego 1962 r. utworzono 21 marca tegoż roku Wojewódzki Urząd Statystyczny. Swoim działaniem obejmował ówczesne województwo lubelskie, podlegało mu 19 powiatowych inspektoratów. Pierwsza siedziba Urzędu znajdowała się przy ul. 22 lipca 7 (dziś Spokojna), w r. 1970 przeniesiono ją na ul. Leszczyńskiego 48, gdzie mieści się do dziś. W grudniu 1970 Urząd wydał pierwszą swoją publikację: "Rocznik Statystyczny Województwa Lubelskiego".

W r. 1975 na mocy reformy administracyjnej kraju utworzono 49 wojewódzkich urzędów statystycznych. W r. 1998, po ponownej reformie, dawne wojewódzkie urzędy statystyczne w Zamościu, Chełmie i Białej Podlaskiej stały się oddziałami
Urzędu Statystycznego w Lublinie. Oprócz nich lubelski Urząd Statystyczny ma także oddziały w Puławach i Radzyniu Podlaskim.

21 lipca 2009 wprowadzono specjalizację urzędów, utworzono Ośrodek Statystyki Budownictwa, Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Niedawno wydano publikację "Rynek nieruchomości w województwie lubelskim".

Misją Urzędu jest dostarczanie profesjonalnej i obiektywnej informacji statystycznej, rzetelnie odzwierciedlającej sytuację gospodarczą regionu zgodnie z aktualnymi potrzebami.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.