Facebook Google+ Twitter

Lubelskie V Ogólnopolskie spotkanie „eS”

6-7 października odbyło się V Ogólnopolskie Spotkanie Ekonomii Społecznej „eS”. To była bardzo ważna wymiana doświadczeń przy udziale lektorów z polski i zagranicy. Głównym lektorem w temacie był Henryk Wujec.

Dla miasta Lublina i województwa lubelskiego
V Ogólnopolskie Spotkanie Ekonomii Społecznej „eS” było ważnym wydarzeniem. Uroczystego otwarcia V Ogólnopolskiego Spotkania Ekonomi Społecznej w Lublinie dokonali: Krzysztof Żuk prezydent miasta Lublina, wicewojewoda Henryka Strojnowska, Krzysztof Hetman marszałek województwa lubelskiego.

Władze miasta i województwa podpisały porozumienie inicjujące „Lubelski Pakt Ekonomii Społecznej”, mając na uwadze, że region jest na tzw. „polskiej ścianie wschodniej”. Pakt przyczyni się do zwiększenia wsparcia inicjatyw działaczy tego regionu, zajmujących organizacją oraz pomocą dla osób wykluczonych społecznie i bezrobotnym.

W lubelskim spotkaniu uczestniczyło wielu działaczy społecznych jak: czołowy działacz z tej tematyki Henryk Wujec doradca prezydenta RP. Kamil Wyszkowski z UNDP, Krzysztof Więckiewicz, dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w ministerstwie pracy i polityki społecznej. Joanna Brzozowska z Krakowa reprezentowała Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy.

Podczas konferencji po raz pierwszy w Polsce zostały zaprezentowane innowacyjne zagraniczne propozycje w zakresie prowadzenia podmiotów ekonomii społecznej. Keith Richardson, dyrektor Economic Partnerships i koordynator European Social Franchising Network przedstawili możliwości modeli franczyzy społecznej na świecie jako innowacyjne rozwiązania walki z wykluczeniem.

Amilcar Mortira z uniwersytetu w Lizbonie opowiedział o najlepszych w skali Europy modelach walki z wykluczeniem oraz przykładach aktywnej polityki społecznej. Profesor Irena Herbst, prezes fundacji Centrum PPP przedstawiła propozycje innowacji społecznych poprzez szansę otrzymania mikropożyczki.
Ruch „Ekonomii Społecznej” to bardzo ważny nurt zauważony przez polskie władze, który jest wspierany za pośrednictwem ministerstwa pracy i polityki społecznej RP. Podstawą jest stymulacja, wspieranie inicjatyw społecznych w organizacji osób niepełnosprawnych, wykluczonych społecznie, między innymi poprzez uruchamianie spółdzielni i innych podmiotów gospodarczych ekonomii społecznej.

Dla regionu lubelskiego, w którym występuje duże bezrobocie, inicjowanie i tworzenie przedsiębiorstw społecznych doprowadzi do zmniejszenia problemu. Wiele osób, które zostały wykluczone z życia społecznego, powróci do normalnego życia, otrzymując pracę i płacę.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.