Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16994 miejsce

Lubelszczyzna liderem rozwoju gospodarczego. Czyżby cud?

Analiza rozwoju gospodarczego regionów w 2011 r., dokonana przez "Rzeczpospolitą", wykazała, że województwo lubelskie należało do najszybciej rozwijających się regionów. Lubelszczyzna znalazła się w gronie takich tuzów jak: Małopolska, Wielkopolska i woj. łódzkie.

Zamek Królewski w Lublinie / Fot. Wistula/wikimedia/CC-BY-3.0"Rzeczpospolita" przeanalizowała osiem wskaźników gospodarczych m.in. wzrost zatrudnienia, inwestycje, wynagrodzenia, produkcję przemysłową czy stopę bezrobocia. O dziwo, w gronie najlepszych regionów uplasowała się Lubelszczyzna. Dzięki temu udało się nieco zmniejszyć dystans dzielący woj. lubelskie od najzamożniejszych regionów.

Krajowy rekord Lubelszczyzna osiągnęła we wzroście produkcji przemysłowej,
19,9 proc. przy średniej krajowej 7,7 proc. Lepsze wyniki od innych regionów zanotowano też w przyroście zatrudnienia, w sektorze przedsiębiorstw - wzrost o 6,2 proc przy średniej 3,2 proc., a w budownictwie wzrost aż o 10 proc. Przeciętne wynagrodzenie zwiększyło się w woj. lubelskim o 7,6 proc. przy średniej dla kraju 5 proc.

Dariusz Jodłowski, prezes Związku Pracodawców Lubelszczyzny uważa, że jest to efekt wzrostu inwestycji infrastrukturalnych. "Więcej się buduje, a to oznacza więcej zleceń dla firm budowlanych i dostarczających potrzebne materiały. Przedsiębiorstwa mogą zatrudnić więcej ludzi i płacić im więcej", komentuje dla rp.pl Jodłowski i dodaje, że jego zdaniem znacząco wzrósł też eksport wyrobów lubelskich firm.

Dobre wyniki gospodarcze osiągnięte w 2011 r. przez Lubelszczyznę potwierdza Andrzej Matacz, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie. Dzięki ubiegłorocznym wynikom region nadrobił nieco zaległości w stosunku do innych, bogatszych i to jako jedyny na ścianie wschodniej.

Dobre nastroje studzi nieco Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK i specjalista ds. rozwoju regionalnego. Uważa, iż "długofalowe trendy wskazują, że nawet przy wsparciu z UE rozwarstwienie między najbogatszym Mazowszem a najbiedniejszymi nie będzie się zmniejszać. Za sukces można uznać to, że się nie pogłębia". Więc cudu jednak nie będzie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

tedii
  • tedii
  • 07.02.2012 14:18

Samo nazwisko Matacz źle mi się kojarzy. Odłoszenie cudu gopodarczego na lubelszczyźnie jest matactwem danych statystycznych. Mieszkam w tym województwie, prowadzę działalność gospodarczą, prubowałem ubiegać się o srodki UE na inwestycje, ale nie ma szans jeśli nie masz układów. Mega biurokracja zabija przedsiębiorczość, stanowiska w urzędach obsadzone przez "swoich", korupcja kwitnie w najlepsze. No ale GUS ma wyniki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jerzy Rej
  • Jerzy Rej
  • 05.02.2012 17:27

Mam wrażenie,że słowa o "jedynej słusznej drodze" są skierowane do mnie. Jeżeli tak to niestety,nie zrozumiał Pan aluzji.Jeśli jest inaczej to Pana Redaktora przepraszam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ile lat powinna się rozwijać w takim tempie Lubelszczyzna by zarysowało się widoczne zrównanie poziomów. Czy to kiedykolwiek będzie realne? I czemy by to miało służyć? Jestem zwollennikiem wyrównywania poziomów życia ale nie musi się to odbywać powielaniem "jedynie słusznej drogi".

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jerzy Rej
  • Jerzy Rej
  • 04.02.2012 20:09

Jak wszystkim wiadomo, statystyki są myląc Służą głównie poprawie samopoczucia różnej maści polityków tudzież urzędników.W latach siedemdziesiątych Polska była dziesiątą potęgą świata. Uwczesny dyrektor GUS był również bardzo zadowolony.Jak się ma jedną parę portek i dostanie drugą to jest 100% więcej.Jak się ma 100 garniturów i kupi jeszcze 1 to jest zaledwie 1%.I według mnie chodzić o ten 1%.Nie piszę tego złośliwie,ale z goryczą. Społeczeństwo wybrało przedstawicieli do sejmu itd. Co oni zrobili dla regionu? Myślę.że niewiele.Mam wrażenie,że własny interes mają na pierwszym miejscu.Kilka lat temu znajomy postanowił kandydować do sejmiku wojewódzkiego Lubelszczyzny. Zbierał w związku z tym podpisy. Zapytałem:skąd u ciebie taki wybuch patriotyzmu lokalnego?.Odpowiedż była prosta i szczera. Co ty pier... Jaki patriotyzm,ty wiesz jaki to szmal? Nie dostał podpisu.Ale inni podpisali.Na szczęście na ten szmal się nie załapał. I TO BY BYŁO NA TYLE

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tatar
  • Tatar
  • 04.02.2012 14:18

Lubelszczyzna jest takim samym liderem w Polsce jak Polska w Europie.Tylko na papierze.W rzeczywistości bieda ,bezrobocie i brak perspektyw.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marek
  • Marek
  • 04.02.2012 12:42

Lubelszczyzna - region bez pracy, szans na rozwój dla młodych, gdzie liczą się tylko znajomości. Większość mieszkańców zarabia 1200-1400 zł na rękę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.