Facebook Google+ Twitter

Lubelszczyzna w statystyce.Podumowanie roku 2012.

Dzisiaj w lubelskim Urzędzie Statystycznym odbyła się konferencja prasowa na której dokonano statystycznego podsumowania minionego roku.

Według informacji przedstawionych na konferencji w ubiegłym roku na Lubelszczyźnie nastąpił 0,2 proc. spadek przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, wzrost o 0,9 punktu procentowego stopy bezrobocia oraz 3,8 proc. wzrost wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.Z ewidencji bezrobotnych wykreślono 131,1 tys. osób, głównie z powodu
podjęcia pracy(40,1 proc.), ale także w wyniku niepotwierdzenia w terminie gotowości do pracy(30,1proc.).Odsetek długotrwale bezrobnych wyniósł 56,5, bezrobotni do 34 roku stanowili 56 proc. ogółu tychże osób w województwie lubelskim.Na Lubelszczyźnie większy niż gdzie indziej problem ze znaleziem miejsca pracy mają osoby lepiej wykształcone.
Spośród populacji z wyższym wykształceniem w regionie aż 15,2 proc. pozostawło bez pracy(w kraju 11,7 proc.), ze średnim zawodwym o policealnym 24,7 proc.(w kraju 22,1 proc), ze średni ogólnokształcącym zaś 12,1 proc.(w kraju 12,1).
Najczęściej bezrobotnymi zostają robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy(20,4proc.) oraz pracownicy usług osobistych
i sprzedawcy(14 proc). Najrzadziej zaś przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy(0,4 proc), rolnicy, leśnicy i rybacy(1,8 proc.) i pracownicy biurowi(3,1 proc.). Najwyższa stopa bezrobocia występuje w powiecie włodawskim(24,2proc.), najniższa zaś w powiecie biłgorajskim(8,7 proc.) i w miście Lublin(10 proc.).Województwo lubelskie plasowało się na dziewiątym miejscu pod względem zarobków w sektorze przedsiębiorstw(3229,35 zł brutto), wyprzedzając opolskie, świętokrzyskie, podlaskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, podkarpackie i warmińsko-mazurskie.
Liczba mieszkańców województwa maleje ze względu na ujemny przyrost naturalny(-0,7 proc.) i odpływ ludności do innych regionów oraz za granicę. 89,8 proc. mieszkańców województwa ma zainstalowany wodociąg, 82,6 proc. kanalizację, centralne ogrzewanie 72,7 proc., gaz zaś jedynie 41,3 proc. Pod tym względem rażąco przegrywamy z sąsiednimi obwodami Białorusi Ukrainy. Warto wiedzieć, że na Wołyniu zgazyfikowanych jest aż 79,2 proc.domostw, na Lwowszczyźnie 87,6 proc., zaś w obwodzie brzeskim 96,4 proc.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.