Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16801 miejsce

"Lubię czytać kryminały" - Marcin Świetlicki o swojej książce

"Prawdziwy bohater powinien być samotny" - pisze już nie wierszem, ale prozą Marcin Świetlicki. Tak zaczyna się jego najnowsza, a zarazem pierwsza powieść kryminalna. Poeta twórcą kryminału? Bo na życie jakoś zarobić trzeba...

"Za przewrotną powieść kryminalną o żywych i martwych mieszkańcach współczesnej Polski" - tak jury Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych uzasadniło przyznanie nagrody "Książka Wiosny 2006" Marcinowi Świetlickiemu za jego pierwszą powieść - "Dwanaście".
Marcin Świetlicki. Fot. Lidia Czerniga"Skąd taki tytuł?" - pytali czytelnicy w środowy wieczór 15 listopada, podczas autorskiego spotkania z pisarzem w Poznaniu. – Jest dwanaście miesięcy, dwunastu apostołów, numer kierunkowy do Krakowa to dwanaście... Lubię dwanaście. - odpowiadał humorystycznie, może nieco ironicznie autor. A na standardowe pytanie, ile jest w powieści wątków autobiograficznych, zauważył – 10 proc. Później wyjaśnił: – Mój syn po przeczytaniu książki, skomentował: „To nie może być książka o tobie, bo główny bohater nie ma syna". Nie jest to więc książka o Marcinie Świetlickim, bo jak sam twierdzi, jego bohater jest w dużo gorszym stanie, niż autor. A zatem o kim, o czym jest ten "przewrotny kryminał" jak określają książkę czytelnicy?

Profesor Przemysław Czapliński, historyk i krytyk literatury wyróżnia co najmniej trzy wątki dominujące w powieści. Portret miasta, które żyje wyłącznie paroksyzmami, jest miastem trochę "podrobionym", wypełnionym tylko na chwilę. Jest też opowieść o przeszłości, odwołanie do czasów PRL, (główny bohater zagrał niegdyś w serialu, a teraz jego sława nie pozwala mu wydostać się z pułapki przeszłości). Jest w końcu także portret muzyki, która staje się alternatywą, jest sposobem budowania wolności, własnej tożsamości.
– W książce - mówi sam Świetlicki – jest walka o zachowanie resztek moralności. Bohater pije alkohol. Alkohol go konserwuje, oczywiście w sensie moralnym. Walczy on o uczciwość - swoją i świata. Autor dodaje również: – Książka jest o sprawiedliwości. Jest zbrodnia i kara. Bohater płaci straszną cenę!

Świetlicki - dziennikarz i wokalista zespołu Świetliki, znany przede wszystkim jako poeta. Trzykrotnie nominowany do nagrody Nike, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich za całokształt twórczości poetyckiej. W tym roku debiutuje jako prozaik, autor kryminału. Na pytanie, co skłoniło go do "wdepnięcia" w kryminał, odpowiada: – Mój wydawca mi kazał, bo tak trzeba, bo jest zapotrzebowanie. A, że jest on dość "poważnej" postury. A tak w ogóle, to lubię kryminały. Czytam tylko kryminały. Poezji od dawna nie czytam...

Autor zapowiada, że będą kolejne części "Dwanaście". Ma już dla nich wybrane tytuły, ale jak mówi nie ma czasu na pisanie, bo "musi jeździć po różnych miastach w Polsce i promować książkę". Będą to kolejno: "Trzynaście" (choć nie ma trzynastu apostołów i trzynastu miesięcy), "Katar sienny", "Powrót kotka".

Na pytanie, czy wyobraża sobie sfilmowanie "Dwanaście", pisarz odpowiada: – Tak, ale ktoś inny musiałby napisać scenariusz. Choć ja już obsadziłem w wyobraźni główne role. Zdradził nam, że na pewno znalazłaby się rola dla Dody i Majdana. Tak więc czekamy na propozycje scenariuszu do "Dwanaście", ale jak zapowiada sam pisarz, tylko od "inteligentnych scenarzystów".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 21.11.2006 22:33

Ok, dziękuję za informację i zachętę do lektury. Polskie kryminały to trochę jak polskie filmy, ale może trzeba się przełamać i coś nas olśni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto po niego sięgnąc - na jesiozimowy wieczór w sam raz. Solidny kryminał świetlickowatością podszyty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Spotkanie odbyło się na Wolności 19, w gmachu Biblioteki Raczyńskich, a później, ok. godz. 20:00 w księgarni Bookarest w Starym Browarze. Co do szerszego omówienia kryminału, to taka recenzja chyba by się nie sprawdziła. Tak, jak poezja Świetlickiego, tak i "Dwanaście" dla każdego może przenosić inne treści. Ale do przeczytania gorąco zachęcam!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.11.2006 19:57

Gdzie w Poznaniu odbyło się to spotkanie ze Świetlickim ?? Jakoś przegapiłem. Czy ktoś czytał "12" - warto ??? Poza relacją ze spotkania z autorem brakuje mi szerszego omówienia kryminału i oceny czy warto po niego sięgnąć na listopadowo-grudniowy wieczór ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmmm. Czepię się drobnej nierzetelności. Świetlicki nie zadebiutował jako prozaik kryminałem "Dwanaście". Zadebiutował powieścią "Katecheci i frustraci" napisaną w 2001 r. wraz z Grzegorzem Dyduchem. Obie pozycje polecam zdecydowanie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.