Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8395 miejsce

Lubisz szybką jazdę? Polataj na bojerach

Kolejna odsłona zimowego szaleństwa. Mroźne i białe dni to nie tylko gratka dla narciarzy, snowboardzistów i łyżwiarzy. To również szansa dla tych, którzy pragną zakosztować żeglarstwa lodowego. W ten weekend zapowiadają się świetne ku temu warunki atmosferyczne.

 / Fot. Ryszard StrągowskiNiedawno w Polsce zapanowała długo oczekiwana, i co najważniejsze "biała" zima. Dwa tygodnie ostrych mrozów i jednodniowa odwilż sprawiły, że Zalew Zegrzyński pokryła gruba warstwa lodu. Z informacji jednej z warszawskich szkół żeglarskich wiadomo, że w pewnych miejscach dochodzi on do 40 cm grubości. Stwarza to świetne warunki dla miłośników żeglarstwa lodowego.

Dla kogo właściwie jest ten sport?

Latać, bo tak się na to mówi w branży, może każdy. Doświadczenie w tradycyjnym żeglarstwie nie jest potrzebne - tutaj zasady są trochę inne. Nie ma również konkretnych ograniczeń wiekowych, tylko w przypadku kursu na patent sternika lodowego, trzeba mieć ukończone 12 lat.

Bojery szczególnie przypadną do gustu amatorom szybkiej jazdy. Ślizgacze lodowe rozwijają zawrotne prędkości, bo aż do 100 km/h, a niektóre wersje regatowe aż do 170 km/h. Trzeba też dodać, że na Zalewie Zegrzyńskim nie ma ograniczeń, jakie stosuje się na drogach samochodowych, można więc gnać tak szybko, jak na to pozwala wiatr i sprzęt.

Jak zacząć?

 / Fot. Ryszard StrągowskiPodstawa to zapisanie się na kurs, po którym chętni zdają egzamin na patent sternika lodowego. Szkolenia prowadzą ProSkippers z YKP i Academia Nautica . Jeśli ktoś nie chce zapisywać się na kurs "w ciemno", może się umówić na "latanie" pod opieką instruktora, który zadba o bezpieczeństwo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Fordson
  • Fordson
  • 20.02.2012 18:43

Fajna sprawa,prawie żałuję że przyszła odwilż . . . pozdrowienia dla fanów latania po lodzie, i podziękowania za dobre rady instruktora :-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panowie i Panie, napisałam, że egzamin jest dla chętnych. być może nie wyraziłam się zbyt jasno. Firma, która przeprowadza egzamin, ma w swojej ofercie różne inne kursy z nieistniejącymi od lat egzaminami bądź. testami na nieistniejące stopnie, dla tych, którzy pragną się sprawdzić. Artykuł w absolutnie nie jest reklamą, udało mi się znaleźć tylko te dwie firmy z kursami bojerowymi, jeśli ktoś z czytelników, zna inne, dodam je. Tekst ma informować o możliwościach, o mało znanym sporcie. Sama wybieram się dziś na Zalew Zegrzyński po raz pierwszy w życiu "polatać" i pojeździć na łyżwach ze wspomnianym instruktorem, kolegą po fachu, który został wspomniany w artykule, ponieważ to od niego pochodzi większość informacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Antoni N.
  • Antoni N.
  • 18.02.2012 18:57

Miałem okazję oglądać na żywo jak latają na bojerach po Zalewie Wiślanym. Naprawdę niesamowite wrażenie!!! Warto obejrzeć coś takiego, artykuł ciekawy i od siebie przybijam 5*
Latające bojery na Zalewie Wiślanym - link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Piotrze, jeszcze raz proszę, naprawdę proszę poczytaj Pan o bojerach, na jakich zasadach one "latają"... Opieranie swojej wiedzy na tym konkretnym artykule, artykule który moim zdaniem powinien mieć nagłówek "artykuł sponsorowany", już Pana wywiodło na manowce...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Jerzy Makieła. Nowe typy bojerów mają osiągi do 170 km/godz i artykuł to potwierdza a dyscyplina jest w ciągłym rozwoju. To ile będziemy czekać na bojer z 200 km/godz?! A przy tych prędkościach wszystko jest możliwe! Problem w tym, że po przeczytaniu tego artykułu moim marzeniem jest jazda bojerem 200 km/godz na Zalewie Zegrzyńskim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i droga autorko, ja tak tylko nieśmiało zwrócę uwagę, że od ładnych paru lat nie ma czegoś takiego jak "patent sternika lodowego". Pisząc o czymś warto a nawet trzeba zweryfikować to czym się jest "karmionym"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Piotrze, z całym szacunkiem, ale jak Pan sobie wyobraża czołowe zderzenie bojerów?:-)))) I to jeszcze ta prędkość "2 x 200 km/godz.":-))))))))
Ludzie, na litość Boską, piszcie tylko i wyłącznie o tym o czym macie chociaż blade pojęcie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

O bezpieczeństwie trzeba zawsze myśleć. Wyobraźcie sobie duże natężenie bojerów nowoczesnych. Jeden z nich wykonuje błąd sterowania. W dodatku zderza się z drugim czołowo, co zostaje?Prędkość 2 x 200 km/godz?! "Roztropny zawsze ubezpieczony."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.