Facebook Google+ Twitter

Lublana - studencki raj

Stolica Słowenii jest jedną z mniejszych stolic europejskich. Mieszka tam około 50 tys. studentów. Lublana jest miastem urokliwym, czystym, a życie studenckie toczy się tu dzień i noc...

Centrum Lublany / Fot. Piotr CzubowiczLublana jest jedną z mniejszych stolic europejskich. Centrum miasta można przejść wzdłuż i wszerz w półtorej godziny. Jest tu dużo parków, na ulicach jest czysto, a dla wielu mieszkańców głównym środkiem transportu są rowery. W centrum, które usytuowane jest nad rzeką Lublanicą, znajdują się liczne restauracje serwujące wyśmienitą, tradycyjną kuchnię słoweńską (polecam štruklji i poticę), kafejki z całorocznymi tarasami i puby studenckie. Lublana zachwyca również architektonicznie. Wszystko jest solidne, estetyczne, a zagospodarowanie rzeki, którą możemy pokonać kilkoma urokliwymi mostami, dodaje miastu charakteru. Znajdziemy tu również ciekawe muzea, galerie, kościoły i teatry.

Z ciekawostek dodam, iż Słowenia zlokalizowana jest w aktywnej strefie sejsmicznej. W roku 1895 poważne trzęsienie ziemi o sile wstrząsów 6.1 w skali Richtera zrównało miasto z ziemią. Część budynków zostało odbudowanych w stylu secesyjnym. Obecnie Lublana liczy niespełna 300 tys. mieszkańców, z czego prawie 50 tys. stanowią studenci. Dobra lokalizacja w centrum południowej Europy pozwala mieszkańcom na łatwe przemieszczanie się do sąsiadujących krajów. Niedaleko stąd do Włoch, Austrii, Węgier czy Chorwacji.

Do Lublany wyjazdu na dwutygodniowy urlop raczej nie polecam, choć jest to czarujące miasto, a i sporo w nim turystów, głównie włoskich, którzy jednak są tu przejazdem lub przyjeżdżają na weekend. Lublana jest rajem dla studentów i taką Lublanę chciałbym wam zaprezentować.

Przebywając w jednym z miejscowych pubów nawiązałem rozmowę z kilkorgiem studentów. Wśród dwudziestotrzylatków, z którymi znalazłem się przy stoliku jeden studiował prawo, drugi medycynę, inni turystykę lub pedagogikę. Wszyscy mówili poprawnym angielskim i do tego innym językiem obcym, którego uczą się obowiązkowo – hiszpańskim, włoskim lub francuskim. Ja mówię w czterech językach, więc rozmowy toczyły się na przemian po angielsku, hiszpańsku i francusku. Rekordzistka Sabina, która pracuje również jako przewodnik turystyczny po Lublanie mówi płynnie w siedmiu językach – słoweńskim, hiszpańskim, angielskim, włoskim, francuskim, niemieckim i rosyjskim.

Słoweńscy studenci już po pierwszych pytaniach wychwalają zalety bycia studentem. Uniwersytety są tu bezpłatne, a panujący system umożliwia studentom łatwe znalezienie pracy. Z dochodów nie muszą odprowadzać podatków. Studenci mają również bony na żywność sponsorowane przez budżet państwa, także żywienie nie staje się uciążliwym wydatkiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tak, rozmawiałem z młodymi ludźmi i przedstawiam ich opinie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cieszę się, że masz tak pozytywną opinię o Słoweńcach.
Mam pewne miłe związki z tym krajem i ludźmi i wiem, że nie jest tak różowo jak to przedstawiasz.

Wcześniej, jeszcze jak byli razem z innymi narodami Jugosławii, denerwowali się, że muszą utrzymywać uboższe rejony.
Żyli w poczuciu cywilizacyjnej wyższości od nich i podkreślali to w prywatnych rozmowach.
Od chwili wprowadzenia euro, żyje im się trudniej; częste podwyżki cen art. spożywczych i innych opłat, odbijają się na budżetach domowych.
Piszesz, nie ma uprzedzeń etnicznych; no może wśród bardzo młodych.
Starsi zachowują poprawność, ale i dystans do sąsiadów.
Np. w rodzinach nie słucha się pięknych piosenek dalmatyńskich, nie kupuje się prasy w jęz. serbo-chorwackim, nie używa się tego języka w kontaktach towarzyskich, gdzie są osoby nie mówiące po słoweńsku.
Czy wiesz, że wielu Serbów ożenionych ze Słowenkami po rozpadzie YU na skutek ostracyzmu zmieniało swoje nazwiska na nazwiska żon?
Poziom życia od zawsze był wysoki, a sklepy pełne wszelkiego dobra; nawet za czasów YU.
Plus za wspomnienie o pięknej Lublanie. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.