Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin. Ciekawa premiera w Teatrze im. Osterwy

Redakcja
Plakat spektaklu w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
Plakat spektaklu w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. materiały prasowe teatru
Interesująco zapowiada się najbliższa premiera w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. 31 marca 2017 roku trafi tu na afisz "Diabeł i tabliczka czekolady" na podstawie książki Pawła Piotra Reszki.

Nagrodzony w ubiegłym roku Nagrodą imienia Ryszarda Kapuścińskiego zbiór reportaży "Diabeł i tabliczka czekolady" Pawła Piotra Reszki, dziennikarza lubelskiego oddziału "Gazety Wyborczej" wziął na warsztat znany i ceniony w środowisku teatralnym tandem artystyczny: Julia Holewińska (adaptacja i dramaturgia) oraz Kuba Kowalski (adaptacja i reżyseria). do współpracy nad spektaklem zaprosili oni Agatę Skwarczyńską (scenografia i kostiumy), Radka Dudę (muzyka), Katarzynę Chmielewską (ruch sceniczny) i Damiana Pawellę (reżyseria świateł).

Adaptacja literatury faktu będzie nowym doświadczeniem realizacyjnym Holewińskiej i Kowalskiego, którzy w swoim dorobku mają m.in. sceniczne adaptacje i realizacje "Mizantropa" Moliera (Teatr Polski w Poznaniu), "Wichrowe Wzgórza" Emily Brontë (warszawski Teatr Studio) czy "Pani Bovary" Flauberta (także na deskach lubelskiego "Osterwy"). - Po tym co wydarzyło się ostatnio w Polsce i na świecie nie mógłbym zrobić kolejnego spektaklu, który zabiera widzów w odległy i wykreowany świat. To czas na teatr skromny. O ludziach, ich codzienności, problemach i bolączkach - mówił w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Kuba Kowalski. Wszystko to odnalazł reżyser w książce Pawła Piotra Reszki, którą podsunęła mu dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Dorota Ignatjew. Bohaterowie reportaży zawartych w "Diable i tabliczce czekolady", wśród których są konsekrowana dziewica, hodowca lwów z Wojciechowa, pięciokrotna dzieciobójczyni, niepełnosprawni z domu opieki, którzy domagają się uznania ich potrzeb seksualnych, nastolatki nawiedzone przez diabła, homoseksualista, który rozpaczliwie pragnie wyleczyć się ze swojej orientacji, to osoby zepchnięte na swego rodzaju margines społeczny. I to właśnie im, ludziom wyśmiewanym, ignorowanym, wyszydzanym, a niekiedy wręcz znienawidzonym oddają głos - w ślad za autorem reportaży - twórcy lubelskiego spektaklu. W ich rolach wystąpią związani z lubelską sceną: Marta Ledwoń, Jolanta Rychłowska, Nina Skołuba - Uryga,Jowita Stępniak, Magdalena Sztejman, Daniel Dobosz, Paweł Kos, Janusz Łagodziński, Krzysztof Olchawa, Daniel Salman, Marek Szkoda, Radek Duda i Miguel Nauje.
Pierwsze popremierowe spektakle grane będą w dniach 1 - 4 kwietnia br. o godzinie 19 (z wyjątkiem niedzieli, 2.04., gdy przedstawienie rozpocznie się o godz.16).

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto