Facebook Google+ Twitter

Lublin Europejską Stolicą Kultury 2016?

Lublin jest jedynym polskim miastem zakwalifikowanym przez Radę Europy do programu Miasta Międzykulturowe. Swój obecny wizerunek zawdzięcza różnorodności kultur, narodów i religii. Jakie ma szanse na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016?

Teatr Andersena. Kościół Dominikanów. / Fot. Szater, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lublin_Teatr_Andersena_kościół_Dominikanów.jpg
Przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury ma na celu wyeksponowanie różnorodności i bogactwa kultur europejskich oraz cech ich łączących. Istotnym celem jest także poparcie wzajemnego zrozumienia między obywatelami krajów członkowskich Unii Europejskiej, co ma przyczynić się do zbliżenia narodów Europy.

Od 1985 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury otrzymało prawie pięćdziesiąt miast, m.in. : Ateny, Florencja, Stambuł, Marsylia, Madryt, Amsterdam. W 2000 roku, jako jedyne polskie miasto, uzyskał ten tytuł Kraków. Do miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016 kandyduje Miasto Lublin. Jaki są jego szanse? Jakie podejmuje działania w tym zakresie?

Majdanek - Mausoleum / Fot. Ogre, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lublin_-_Majdanek_-_012_-_Mausoleum.jpg
Lublin to największe miasto wschodniej Polski. Położone wśród malowniczego krajobrazu, pełnego wąwozów, baśniowych lasów i urokliwych jezior. Teren czysty ekologicznie, na którym wciąż można odkrywać pozostałości minionego czasu. To w tym miejscu spotyka się kultura Wschodu i Zachodu.

To także miasto, które przypomina o okrucieństwach II wojny światowej (Muzeum -Obóz koncentracyjny na Majdanku).

Stare Miasto. / Fot. Szater, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lublin_Old_Town01.jpg
Dziś Lublin tętni życiem. Jest dużym ośrodkiem akademickim. Istnieje w nim wiele teatrów. To tutaj nowoczesność łączy się z tradycją. Jest to miejsce, gdzie nie dominuje komercja i pęd życia. Lublin inspiruje, wyzwala energię, prowokuje do kreatywnego myślenia, daje duchową swobodę.

Miasto podejmuje wiele inicjatyw. Między innymi jest organizatorem takich wydarzeń, jak: Studenckie Konfrontacje Filmowe, Lubelskie Dni Kultury Studenckiej, Festiwal Literacki-Miasto Poezji, Festiwal Teatrów Europy Środkowej „Sąsiedzi”, Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin–Czuby, Jarmark Jagielloński, Międzynarodowy Konkurs Muzyczny dla Niewidomych im. Ignacego Jana Paderewskiego, Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca, Międzynarodowy Festiwal "Najstarsze Pieśni Europy". To tylko kilka z olbrzymiej liczby projektów jakie realizuje miasto.

Czy historyczny charakter, wielokulturowość, otwartość mieszkańców na cudzoziemców i działania kulturalne Lublina, wystarczą do osiągnięcia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016?

Dziedziniec Zamku w Lublinie - XIII-wieczny donżon (baszta). / Fot. Szater,http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stare_Miasto_w_Lublinie_-_donżon_na_zamku.jpg
Na pytanie o szanse Lublina na zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 odpowiada dr Anna Kawalec z Katedry Teorii Kultury i Sztuki na Wydziale Filozofii KUL w Lublinie. - Zewsząd słyszę głosy (i potwierdzam je), że coś się ruszyło w tym mieście, że zjawisk artystycznych od pewnego czasu jest bardzo dużo, czasem są one trudno uchwytne (tak efemeryczne). Wartością jest możliwość wyboru, ale naprawdę wartościowych przedsięwzięć nie jest tak wiele, rozbłyskują one na tle miałkich konceptów i wysiłków, wspomaganych datkami miejskich urzędów i UE.

Jasne to staje się, gdy porównamy wysiłki np. Łodzi, a w niej – pierwszą z brzegu - inicjatywę karnawałową (blednie nawet koncert z okazji Roku Chopina czy recital Hanny Banaszak - są to wydarzenia jednostkowe, a festiwale filmów itp., choć międzynarodowe, nie mają tej rangi, zasięgu i atrakcyjności, co wielokulturowe, wielowymiarowe, czasem egzotyczne nieco dla nas przedsięwzięcia łodzian). Hala sportowo- widowiskowa Globus. / Fot. Szater, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hala_sportowo_widowiskowa_globus,_lublin.jpg

Może warto byłoby uruchomić jakąś naprawdę wartościową machinę, coś, co miałoby wymiar jednego naprawdę dużego i różnorodnego przedsięwzięcia, mającego szansę dotrzeć do możliwie wszystkich lublinian (i nie tylko) jako wydarzenie ważne artystycznie, kulturowo, życiowo, coś, co integruje społeczność i pomaga określić jej tożsamość, coś jak Konfrontacje Teatralne, Festiwal Nauki, ale większe, różnorodniejsze, będące (w Polsce i na świecie) dobrym (w sensie atrakcyjności, ale i etycznym) designem Lublina.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Trzymam kciuki, mam nadzieję, że nasze miasto wreszcie zostanie docenione! Mieszkałam przez wiele lat gdzie indziej, więc wiem, co mówię - świadomie wybrałam Lublin !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.