Facebook Google+ Twitter

Lublin. III Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Pleśń z oczu"

Warsztaty, dyskusje i koncerty, a do tego "Traktat o manekinach" B. Schulza to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na Starym Mieście w Lublinie. Początek już 9 października. Wstęp wolny.

 / Fot. http://plesn.art.pl/"Reakcje" to hasło, pod którym odbywa się tegoroczna edycja III Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Pleśń z oczu" - piszą w broszurce informacyjnej organizatorzy i dodają: "Ideą Festiwalu jest próba zderzenia najaktywniejszych środowisk teatralnych z Polski i z zagranicy w celu nawiązania międzykulturowego dialogu na rzecz wskrzeszenia pierwotnego rozumienia kultury studenckiej, kiedy to uczelnia była tyglem, w którym mieszały się i ścierały różne koncepcje światopoglądowe, artystyczne, w tym również koncepcje teatralne".

Na deskach teatralnych zobaczymy artystów z Polski, Czech, Węgier i Słowacji, znajdzie się też coś dla miłośników muzyki alternatywnej, czy też wielbicieli tekstów z przymrużeniem oka, choć niepozbawionych głębszego przesłania. Ideą festiwalu jest wyjście artystów do ludzi, otwarcie sztuki dla szerszego grona i wytworzenie niewidzialnej relacji pomiędzy artystą, a widzem. Mają w tym pomóc warsztaty, w których może wziąć udział każdy, kto tylko ma na to ochotę, będzie okazja do poznania tajników pracy choreografa, odbędą się lekcje tańca współczesnego, performance. W programie także kilkanaście godzin spędzonych na kontemplacji sztuki, a wszystko to pośród klimatycznych uliczek Starego Miasta, gdzie wąskie ścieżki i opuszczone budynki stają się inspiracją i zachętą do snucia awangardowych i pełnych bohemy refleksji.

Oprócz warsztatów tanecznych, prowadzonych przez Sylwię Hewczyńską-Lewandowską (współpracującą z m.in. z AWF-em we Wrocławiu) i zajęć z choreografii, które prowadzi Lucia Repaśska, warto zwrócić uwagę na "Traktat o manekinach" B.Schulza. Spektakl, który zobaczymy drugiego dnia festiwalu, zabiera nas w podróż do początków świata, kreuje wizję theatrum mundi i unosi w czasie oraz przestrzeni, aby wzbudzić w widzu autentyczne i pozbawione złudzeń emocje. Tak jak u Schulza, i tu będziemy świadkami wybrzmiewania słowa, głębszych treści ukrytych w oparach symbolizmu i groteski. Organizatorzy zapewniają, że tu głos ptaka poruszy cię z taką samą intensywnością jak myśl o wolności. Warto dodać, że sztuka będzie wystawiana przez Teatr Kompania Studio.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.