Facebook Google+ Twitter

Lublin. Jan Paweł II w pamiątkach

Stowarzyszenie "Pamięć Jana Pawła II" otworzyło w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Henryka Łopacińskiego w Galerii Zielonej dnia 30 lipca 2010 wystawę pamiątek dokumentujących pontyfikat polskiego papieża.

Na wspomnianej wystawie znajdują się zarówno karty telefoniczne emitowane w Polsce, jak i za granicą, jak i inne cenne materiały i dokumenty związane z pontyfikatem tego wielkiego Polaka. Są m.in.: zaproszenia wraz z wydrukowanym programem na konferencje i imprezy Stowarzyszenia, pisma władz kościelnych i świeckich w sprawie patronatów nad wydarzeniami, listy gratulacyjne, podziękowania za zaproszenia na uroczystości, uchwały władz samorządowych
w sprawie nadania honorowego obywatelstwa Janowi Pawłowi II, decyzja sądu okręgowego o rejestracji organizacji, zdjęcia z uroczystości i inne.

Stowarzyszenie "Pamięć Jana Pawła II" jest jedynym w Polsce i na świecie stowarzyszeniem z osobowością prawną (w sądzie występuje jako strona) skupiającą m.in. kolekcjonerów i zbieraczy wszystkiego co obrazuje przebieg pontyfikatu Jana Pawła II z terenu kraju i zagranicy. Stowarzyszenie skupia kolekcjonerów znaczków pocztowych, medali, monet, wydawnictw książkowych, albumów, widokówek, pocztówek i fotografii, wszelkich pamiątek z pielgrzymek papieskich po kraju i zagranicy, nagrań filmowych i bardzo wielu przedmiotów, tzw. papaliów.

Przy Stowarzyszeniu działa Społeczne Centrum Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II z ogromnym zasobem wydawnictw polskich i zagranicznych, monet Narodowego Banku Polskiego, medali itp. Organizacja posiada olbrzymią bazę danych (komputerowa i archiwistyczno-dokumentacyjna) dotyczącą wszelkich inicjatyw kościelnych, społecznych i samorządowych obrazujących pontyfikat w skali całego kraju. Utrzymywane są kontakty ze szkołami i instytucjami noszącymi imię Jana Pawła II oraz współpraca z Pocztą Polską. Kolekcjonerzy posiadają swój biuletyn oraz medal pamiątkowy. Co roku organizowane są ogólnopolskie konferencje w różnych miastach Polski.

Siedziba Zarządu Stowarzyszenia mieści się w Rejowcu Fabrycznym przy ul. Chełmskiej 95.
Wystawę można oglądać we wtorki i czwartki w godz. 13-20, a w pozostałe dni oprócz sobót i niedziel w godz. 9-15.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.