Facebook Google+ Twitter

Lublin: obchody 29. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Podczas tegorocznych obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Lublinie wystąpi m.in. zwyciężczyni programu "Mam talent" Magda Welc.

Źródło: www.nzs.umcs.lublin.pl / Fot. SolidarnośćDla uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego, szerzenia jej wśród mieszkańców Lublina, a w szczególności wśród młodzieży szkolnej, na pl. Litewskim odbędzie się rekonstrukcja wydarzeń tamtych czasów: inscenizacja walki ulicznej demonstrantów z plutonem ZOMO, pieśni patriotyczne, informacje o 13 grudnia, układanie krzyży ze zniczy. Demonstranci przejdą ulicą Królewską i Krakowskim Przedmieściem na pl. Litewski. W bazylice o. Dominikanów zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny i za pokój dusz ofiar stanu wojennego.

Plan obchodów:
13.30 Gry uliczne - Krakowskie Przedmieście, pl. Litewski
16.00 Koncert Pieśni Niepokornej- Młodzież w hołdzie osobom internowanym i represjonowanym w stanie wojennym, Bazylika o. Dominikanów ul. Złota (wystąpi m.in. Magdalena Welc)
18.00 Msza św. w intencji Ojczyzny oraz ofiar stanu wojennego
19.00 Przejście na ul. Królewską, złożenie kwiatów przy tablicy ks. Jerzego Popiełuszki
19.30 Przejście na pl. Litewski: ułożenie krzyża ze zniczy przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja, piosenki zakazane-harcerze, informacje o 13 grudnia przygotowane przez IPN, inscenizacja rozbicia demonstracji przez ZOMO.

Organizatorzy m.in.:
Zarząd Regionu Środkowowschodniego NSZZ Solidarność, Wydział Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin, Niezależne Zrzeszenie Studentów UMCS i KUL, Koło Naukowe Historyków KUL, IPN Lublin, Zakład Doskonalenia Zawodowego, Instytut im. Kazimierza Wielkiego, Forum Młodych PiS Lublin, Wydawnictwo Sigillum-Piotr Gawryszczak.

Program uroczystości zaprezentowano w czwartek na konferencji prasowej, na której pojawili się przedstawiciele Solidarności, Niezależnego Zrzeszenia Studentów i Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miejskiego w Lublinie. Relację z konferencji zamieścił m.in. portal Gazeta.pl:

- Stan wojenny jest teraz niewłaściwie interpretowany. Dyktator zapraszany jest na spotkanie z prezydentem jako jego doradca - mówił podczas konferencji prasowej poświęconej obchodom 29 rocznicy wybuchu stanu wojennego Krzysztof Kowalczyk z Niezależnego Zrzeszenia Studentów z UMCS - Jeśli nie będziemy przypominać o tamtym tragicznym wydarzeniu, może się ono powtórzyć jeszcze za naszego życia - przekonywał. Zgodził się z nim Marian Król, szef Regionu Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność" w Lublinie. Przestrzegał on, aby obchodów rocznicy nie traktować jako gestu politycznego, ale jako element wychowania młodzieży. - W naszym kraju nie doszło do rozliczenia stanu wojennego - podkreślał - Mam na myśli ocenę intelektualną jego skutków - tłumaczył.


Więcej: Wygrala Mam Talent. Zaśpiewa w rocznicę stanuwojennego

nzs.umcs.lublin.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Max
  • Max
  • 12.12.2010 19:02

Zbiża sie kolejna rocznica wojny Polsko - Jaruzelskiej

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.12.2010 18:03

Ostatnimi czasy Polacy nie potrafią nic innego, jak tylko świętować wszelkie rocznice i babrać się w przeszłości... A może pomyśleć o przyszłości? Szkoda słów..... Co do artykułu, to Ok:) DO to praca:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.