Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24146 miejsce

Lublin. Odnowili tabor, kupując jelcza z milionem kilometrów

Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała PKS Wschód. Wnioski są przerażające. Prezes spółki dziwi się, że raport ukazuje się tuż przed wyborami.

 / Fot. Wojtek303, GNU 1.2 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stary_pks_lbn.jpg NIK przeprowadzał kontrolę wybranych PKS-ów na początku 2010 roku. Wśród nich, był także PKS Wschód czyli dawny PKS Lublin. Kontrolerzy ujawnili wiele nieprawidłowości w przedsiębiorstwie. Przyjęty plan naprawczy w rzeczywistości okazał się fikcją. Oszczędności miały przynieść zwolnienia pracowników. Rzeczywiście zwolniono 44 osoby, ale na ich miejsce zatrudniono 74 nowych. Oszczędności nie przyniósł także leasing 30 busów, który pozwoliłby zaoszczędzić na paliwie. Odłożono go w czasie.

NIK skrupulatnie skontrolował także podejście do pasażerów. Jego zdaniem, informacja dla podróżnych na dworcu działała wyłącznie w godz. 7 do 9.30 w dni powszednie i od 7 do 17 w weekendy. Kontrola okazała się bezlitosna także dla taboru używanego przez przedsiębiorstwo. Odnawiając pojazdy w 2009 roku firma zakupiła 14 używanych autobusów. Niestety, zdaniem kontrolerów ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Zakupiono jelcza z 1996 roku, który miał na liczniku ponad milion km przebiegu. Podobnie było z innymi pojazdami. PKS dzierżawił kolejne autobusy zaciągając kredyty. Zobowiązania sięgały nawet 54 proc. kapitału upadającego przedsiębiorstwa.

Kontrolerzy ujawnili wiele nieprawidłowości w przedsiębiorstwie. / Fot. Wojtek303, GNU 1.2 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:D556320a.jpgZakup nowych autobusów spowodował sprzedaż starego taboru. Zdaniem NIK-u dokonano tego niezgodnie z przepisami i po znacznie zaniżonej wartości rynkowej. Firma tłumaczyła, że pojazdy były niekompletne, a ich cena została oszacowana na podstawie wagi. Zdaniem NIK-u tylko 3 z 17 maszyn były niekompletne co naraziło przedsiębiorstwo na straty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

wojsik
  • wojsik
  • 16.09.2011 19:26

Taki dyrektor powinien wylecieć ze stanowiska z zakazem sądowym zajmowenia stanowisk kierowniczych do końca życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.