Facebook Google+ Twitter

Lublin: Proces w sprawie radomskich ścieżek zdrowia

Przed Sądem Apelacyjnym w Lublinie odbyła się we wtorek rozprawa przeciwko Januszowi N., byłemu funkcjonariuszowi ZOMO. Instytut Pamięci Narodowej zarzucił mu udział w radomskich "ścieżkach zdrowia" w 1976 r. Wyrok za tydzień.

Jak wynika z aktu oskarżenia, w czerwcu 1976 r. Janusz N. doprowadzał do komendy milicji Janusza G. ZOMO-wiec kopał i przytrzymywał pokrzywdzonego, a stojący w dwóch szpalerach milicjanci okładali go pałkami szturmowymi. Zdaniem śledczych, oskarżony nie dość, że pobił, to jeszcze znęcał się nad opozycjonistą.

Sprawę początkowo zajmował się Sąd Okręgowy w Radomiu. W czerwcu tego roku umorzył on postępowanie. Uznał, że oskarżony naruszył prawa człowieka i wprowadzał zatrzymanego pomiędzy szeregami milicjantów, ocenił jednak, że Janusz N. nie dostałby za ten czyn więcej niż dwa lata więzienia. Z tego powodu na podstawie amnestii z 1989 r. umorzył całe postępowanie.

Z tym rozstrzygnięciem nie zgodził się Instytut Pamięci Narodowej i przygotował odwołanie. Sprawa trafiła do lubelskiego Sadu Apelacyjnego. Już na wstępie rozprawy prokurator z IPN oświadczył, że cofa wniesioną apelację.

- Wnoszę o pozostawienie jej bez rozpoznania- powiedział. Rozprawę przerwano na kilka minut. - Sąd postanowił wniosku prokuratura nie uwzględnić - stwierdziła po powrocie na sale rozpraw sędzia Beata Siewielec, przewodnicząca składu orzekającego. Powodem takiego stanowiska było pojawienie się tzw. "nadzwyczajnej przyczyny odwoławczej", a cała sprawa mogła już się przedawnić.

Prokurator oraz oskarżony wygłosili wyjątkowo krótkie mowy końcowe.
- Nie znajduje podstaw do popierania wniesionej apelacji. Wnoszę o utrzymanie zaskarżonego wyroku w mocy - powiedział prokurator z IPN.

Były funkcjonariusz ZOMO powtórzył to, co mówił w czasie całego procesu: Jestem niewinny i czuję się niewinny.

Wyrok w sprawie zostanie ogłoszony w przyszły wtorek.


Współautor: Witold Michalak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.