Facebook Google+ Twitter

Lublin. Program obchodów 93. rocznicy odzyskania niepodległości

W piątek, w całym kraju obchodzić będziemy kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. W Lublinie, podobnie jak w innych miastach Polski, ukonstytuował się Komitet Honorowy Obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

W odezwie Komitetu czytamy o doniosłym znaczeniu naszego miasta, w tym jakże ważnym wydarzeniu w dziejach zarówno Rzeczpospolitej, jak i całej Europy. W Lublinie, w nocy z 6 na 7 listopada 1918 roku, powstał Tymczasowy Rząd Republiki Polskiej. Miał on swoją siedzibę w pałacu Lubomirskich (obecnie Wydział Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej). W auli Wydziału, odbyło się wówczas pierwsze posiedzenie rządu niepodległej Polski, pod przewodnictwem premiera, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej Ignacego Daszyńskiego.

11 listopada na placu katedralnym odprawiono zamówione przez Rząd nabożeństwo za pomyślność Republiki. 12 listopda Ignacy Daszyński i Edward Śmigły-Rydz, jako przedstawiciele pierwszego porozbiorowego rządu polskiego, udali się do Warszawy, celem złożenia dymisji na ręce Józefa Piłsudskiego, któremu to właśnie Rada Regencyjna powierzyła zwierzchnictwo nad wojskiem.

Obchody Święta 11 listopada rozpoczną się uroczystą sesją Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym na Starym Mieście (godz.9). O godz. 10 zostanie odprawiona msza św. z udziałem abpa Stanisława Budzika. Po mszy nastąpi przemarsz na Plac Litewski, tam gdzie przed 93-laty odbyło się przejęcie władzy z rąk Austriaków. Odbędzie się apel pamięci oraz złożenie wieńców i wiązanek pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza i Pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Wojewoda Lubelski wygłosi przemówienie. W późniejszym czasie (godz. 13.30). Wojewoda złoży wiązankę pod tablicą upamiętniającą Władysława Cholewę-delegata rządu RP na województwo lubelskie i Wojewodę Lubelskiego w lipcu 1944 r.

Na godz. 15 w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim planowane jest wręczenie odznaczeń państwowych oraz okolicznościowy koncert.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.