Facebook Google+ Twitter

Lublin: Trzej prezydenci odebrali doktoraty honoris causa KUL

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-01 22:51

Lech Kaczyński, Wiktor Juszczenko i Valdas Adamkus odebrali doktoraty honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Uroczystość jest częścią obchodów 440. rocznicy podpisania Aktu Unii Lubelskiej. Oprócz prezydentów Polski, Ukrainy i Litwy doktorat wręczono byłemu przewodniczącemu Rady Najwyższej Republiki Białorusi profesorowi Stanisławowi Szuszkiewiczowi.

Rektor KUL ksiądz profesor Stanisław Wilk powiedział, że nadano tytuły honoris causa reprezentantom narodów, które współtworzyły Unię Lubelską. Przypomniał słowa Jana Pawła II, który łączył dziedzictwo Unii Lubelskiej i współczesnej Unii Europejskiej. Rektor powiedział, że papież przerzucił poprzez wieki pomost pomiędzy dwoma organizmami politycznymi - różnymi, ale łączącymi się ze sobą ideą pracy, szacunkiem dla odrębności i wolą tworzenia nowej jakości w życiu rządzących i rządzonych.

Odbierając doktorat prezydent Ukrainy powiedział, że cieszą go bardzo dobre relacje Polski i Ukrainy. Wiktor Juszczenko dodał, że największym sukcesem polityki jego kraju jest to, że Ukrainiec pytany o to kto jest największym przyjacielem w zjednoczonej Europie wskaże Polaka.

Prezydent Litwy zaapelował do polskich i litewskich naukowców, intelektualistów i działaczy społecznych o jeszcze aktywniejsze poszukiwanie punktów wspólnych dla naszych narodów. Valdas Adamkus podkreślił, że odrodzona wspólna pamięć polsko-litewska i dziedzictwo historyczno-kulturowe powinno być dla nas obszarem wspólnej pracy, a nie przeszkodą dla naszej jedności.

Lech Kaczyński wyraził opinię, że w relacjach między Polską, a Białorusią, Litwą i Ukrainą potrzeba uporu w dążeniu do coraz lepszych stosunków. Prezydent przypomniał ile czasu i trudu potrzeba było, żeby w 1569 roku podpisać Unię Lubelską. Dodał, że wierzy w to iż na nasz wspólny sukces, który da w Europie miejsce należne dla naszych narodów będziemy czekali o wiele krócej. Lech Kaczyński powiedział, że odebranie tytułu jest dla niego ogromnym zaszczytem. Przypomniał, że jest to dla niego pierwszy tytuł honoris causa w Polsce.

Prezydenci złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego i odsłonili pamiątkową tablicę "Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej". Rano politycy wzięli udział w ekumenicznym nabożeństwie w Archikatedrze Lubelskiej.

Podczas uroczystości zabrakło dwóch pozostałych prezydentów uhonorowanych doktoratami: prezydenta Estonii Toomasa Hendrika Ilvesa i prezydenta Łotwy Valdisa Zatlersa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.