Facebook Google+ Twitter

Lublin. Wieczór pamięci ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie

W miniony czwartek ekumenicznym spotkaniem lublinianie i duchowni wielu wyznań uczcili pamięć ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie.

Kopia obrazu Matki Bożej Chełmskiej. Fot. Krzysztof Stanek / Fot. Krzysztof StanekUroczystości na Placu Litewskim w Lublinie rozpoczęły się o godzinie 18. Przed kopią obrazu Matki Bożej Chełmskiej oprócz mieszkańców miasta zgromadzili się przedstawiciele kilku wyznań m.in. prawosławnego, rzymsko-katolickiego i ewangelicko-augsburskiego. Na uroczystości pojawił się również Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Ołeh Horbenko, przedstawiciel miasta Lublina sekretarz Krzysztof Łątka, oraz wojewoda lubelski Genowefa Tokarska.

W pierwszej kolejności głos zabrali oficjele. Sekretarz miasta Krzysztof Łątka zwrócił uwagę na wiele Podczas modlitwy. Fot. Krzysztof Stanek / Fot. Krzysztof Stanekpodobieństw w trudnej drodze narodu ukraińskiego i polskiego do wolności. W swoich słowach podkreślił również wciąż niedostateczną pamięć o tamtych wydarzenia - Ciągle nasz wielki sąsiad Rosja niewystarczająco pamięta o tym, że z winy systemu komunistycznego ta zbrodnia się działa.

W dalszej części przewodniczący uroczystości prawosławny Arcybiskup Lubelski i Chełmski Abel rozpoczął modlitwę w intencji ofiar Wielkiego Głodu. Modlili się również przedstawiciele kościoła polskokatolickiego i ewangelicko-augsburskiego. Rzymsko-katolicki biskup łucki odmówił modlitwę w języku cerkiewnosłowiańskim, takim jakiego wtedy używali obywatele Ukrainy.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Szkoda, że nikt nie powiedział o Wołyniu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.