Facebook Google+ Twitter

Lublin: Zmarł generał Góra

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-04 17:23

Zmarł generał Tadeusz Góra - słynny szybownik, pilot Wojska Polskiego, legenda lotnictwa. Miał 92 lata.

Tadeusz Góra został jako pierwszy pilot na świecie wyróżniony przez Międzynarodową Federację Lotniczą Medalem Lilienthala za rekordowy przelot otwarty. Wykonał go w 1938 roku na szybowcu PWS-101 na dystansie ponad 577 km z Bezmiechowej w Bieszczadach do Małych Solecznik pod Wilnem.

- Tego dnia warunki do lotu były niemal idealne - wspomina przyjaciel generała, publicysta Tadeusz Chwalczyk. Takie warunki zdarzają się niemal raz na sto lat. Tadeusz Chwalczyk podkreślił jednak, że do rekordowego przelotu przyczyniły się też umiejętności pilota i właściwości jego szybowca.

Generał Góra od 1977 roku był związany ze Świdnikiem, gdzie szkolił pilotów śmigłowców. Za zasługi powojenne został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 został awansowany na stopień generała brygady w stanie spoczynku.

Nikodem Buchowiecki z Klubu Seniora Lotnictwa w Świdniku podkreśla, że generał był człowiekiem wyjątkowo skromnym. Był wspaniałym pilotem, dla którego latanie było najważniejsze w życiu. Nikodem Buchowiecki dodał, że spokój Góry udzielał się jego uczniom, którzy dzięki temu czuli się pewniej za sterami.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.