Facebook Google+ Twitter

Lubniewice Pierwszy ŚDS w województwie lubuskim otwarty

W Jarnatowie uroczyście otwarty został Środowiskowy Dom Pomocy Społecznej. Jest to pierwsza wyodrębniona placówka, w której pomoc znajdą osoby z zaburzeniami psychicznymi.

Otwarcie nowej placówki to wynik Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 grudnia 2010 o środowiskowych domach pomocy, które nakłada na ŚDS-y obowiązek usamodzielniania się do 31 grudnia 2014 roku.
W efekcie tego zapisu Burmistrz Lubniewic wraz z koordynatorem ŚDS Lubniewicach opracowali plan naprawczy oraz podjęli szereg działań by lubniewicki ŚDS stał się samodzielną jednostką organizacyjną Gminy Lubniewice. W związku z podjęciem w listopadzie 2012 roku uchwały Rady Miejskiej w Lubniewicach ośrodek wsparcia w Jarnatowie stał się pierwszą wyodrębnioną placówką w województwie lubuskim.

- Wracam pamięcią do początków swojej pracy na stanowisku burmistrza i od momentu, kiedy weszła w życie nowa ustawa. Określa ona standard, jaki państwo polskie powinno zapewnić osobom niepełnosprawnym. Pamiętam obawy Pani kierownik, pamiętam zmartwienie i pytanie – co będzie z naszymi podopiecznymi, gdyż na lokal w Lubniewicach w żadnym stopniu nie odpowiada postawionym wymaganiom. Na szczęście w gminie był obiekt, od lat nieużywany, ale po gruntownych remontach nadający się idealnie na tego typu placówkę. Pozyskaliśmy pieniądze i dziś otwieramy nowy obiekt, który był niezbędny, aby pomagać tym, którzy tej pomocy oczekują i potrzebują – mówi burmistrz Lubniewic Tomasz Jaskuła.

Na realizację inwestycji gmina pozyskała rządowe środki w wysokości ok. 300 tys. zł. Prace trwały ok. 2 lat. W uroczystości otwarcia Środowiskowego Domu Pomocy w Jarnatowie uczestniczyli m.in., władze Lubniewic, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Małgorzata Krasowska-Marczyk, przedstawiciele Starostwa Sulęcińskiego, przedstawiciele zaprzyjaźnionych ŚDS z Sulęcina, Starego Kurowa Ośna Lubuskiego, uczestnicy ŚDS w Lubniewicach z siedzibą w Jarnatowie, sołtysa Jarnatowa Zbigniew Kamieniczny, radny Jarnatowa Wiesław Komar, kierownicy Gminnych Jednostek Organizacyjnych, mieszkańcy Gminy Lubniewice i wsi Jarnatów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.